Jak ujarzmić psa?

dog pet pugPsychika psów jest bardzo skomplikowana. Praktycznie nikt nie jest w stanie powiedzieć, że zna ją na wylot. Bardzo często pomimo tego, że wydaje nam się, że odpowiednio wychowaliśmy takiego, dochodzi do niekontrolowanych ataków na ludzi. Jest to spowodowane tym, że natura psa jest w dalszym ciągu dzika i niekiedy bierze górę nad miłością i przywiązaniem do swojego pana. To wszystko sprawia, że coraz więcej właścicieli czworonogów zastanawia się jak skutecznie ujarzmić swojego psa. Jest to bardzo trudne zadanie, które niekiedy jest całkowicie niemożliwe.

Oczywiście wszystko zależy od tego jakiej rasy jest dany pies i w jakich warunkach był wychowywany. Jeżeli dany pies miał dość szczęśliwe czasy szczeniactwa nie powinien przejawiać żadnych objawów agresji czy nieposłuszeństwa.

Jednak jak jego młodzieńcze lata były bogate w przemoc i brak miłości możemy liczyć, że nie zaufa on już tak łatwo człowiekowi. Psychika psów jest tak skonstruowana, że aby go dobrze wychować należy zająć się tym od jak najmłodszych lat. Najlepiej jak zajmiemy się tym jak będzie on już szczeniakiem. W ten sposób możemy mieć jakąkolwiek gwarancję, że będzie on taki jak oczekujemy. Niestety istnieją rasy psów, które są całkowicie odporne na tresurę. Przykładem mogą amstaffy czy dobermany, które mimo tego, że spędzą pół życia z treserami, to i tak zawsze mogą spróbować nas ugryźć.

Kiedy najlepiej rozpocząć tresurę psa?

Tresurę psa można rozpocząć w każdym wieku, jednak najlepiej jest zacząć, gdy jest on jeszcze młody i podatny na naukę. Wiek, w którym najlepiej zacząć tresurę, może się różnić w zależności od rasy psa, ale zazwyczaj zaleca się rozpoczęcie w wieku od 8 do 12 tygodni. W tym wieku psy są najbardziej otwarte na nowe doświadczenia i naukę, co umożliwia im łatwiejsze przyswojenie nowych komend i umiejętności.

Niezależnie od wieku psa, ważne jest, aby tresura była spokojna, pozytywna i konsekwentna. Ważne jest również, aby wybierać odpowiednie metody treningowe dostosowane do potrzeb i stylu uczenia się konkretnego psa.