Żywienie kotów

(1)_ cat-1333926_960_720 (385x256)Składniki pokarmowe niezbędne w diecie kota:


Białko – ma ogromne znaczenie dla wzrostu ciała zwierzęcia jest też potrzebne do utrzymania naszego ulubieńca w dobrej kondycji oraz zapewnia mu odporność. Kot potrzebuje pięć razy więcej białka niż pies. Składnik ten znajduje się m.in. w mięsie, mleku, jajkach i w rybach.

Tłuszcze – dają energię, są też niezbędne dla urody kociej skóry i sierści. Koty potrzebują głownie dlatego, że w nim są rozpuszczalne witaminy A, D, E i K. Brak tłuszczów w diecie uwidoczni się w wyglądzie futerka, a także będzie miało niekorzystny wpływ na system nerwowy. tłuszcze znajdują sie w rybach w mięsie. Są też w odpowiedniej ilości dodawane do karmy w puszkach.

Węglowodany – stanowią źródło energii. Dostarcza ich ryż, ziemniaki, płatki zbożowe i warzywa. Produkty te trzeba podawać ugotowane i w niewielkich ilościach. Ich nadmiar odkłada się bowiem w postaci tkanki tłuszczowej.

Minerały i Witaminy – są potrzebne kotu do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Jednak ich nadmiar może być szkodliwy jak niedobór. Dlatego nie można przesadzać z dokarmianiem pupila preparatami, które je zawierają- zwłaszcza gdy jego codzienna dieta jest bogata i urozmaicona ciach.

Najlepsze menu dla kota


Mięso – jest konieczne. Koty to drapieżniki, a więc zwierzęta mięsożerne, i powinny codziennie dostawać porcję świeżego, przemrożonego wcześniej chudego mięsa ( mięso drobiowe możemy podawać sparzone wcześniej wrzątkiem). Mięso podaje się kotom surowe, gdyż w takiej formie lubią je najbardziej. Powinno być pokrojone w kawałki, żeby koty mogły je rozgryzać. Najlepsze jest chude mięso cielęce, wołowe, królicze i z drobiu. Należy unikać tłustej wieprzowiny. Doskonałym pokarmem jest dla kotów serce. Wątrobę należy podawać w małych ilościach, ponieważ zawiera zbyt dużo witamin A i D, których nadmiar może prowadzić do zaburzeń chorobowych u dorosłych kotów
Mleko: zawiera wiele cennych składników odżywczych, m.in. białko i wapń. Powinny je pić kocięta oraz ciężarne i karmiące kotki.Podajemy mleko przeznaczone wyłącznie dla kotów lub 12% słodką śmietankę.

Jajka – powinien być to niezbędny, ale bynajmniej nie codzienny składnik diety. Kotom podaje się wyłącznie ugotowane na twardo żółtko , jako dodatek do pokarmu.

Ziemniaki – to bogate źródło węglowodanów. Wiele kotów lubi jeść przestudzone, rozdrobnione ziemniaki polane jakimś sosem.

Warzywa – to zaskakujące, jak wiele kotów lubi warzywa, np. fasolkę marchew, ogórki, pomidory. Podajemy je ugotowane jako dodatek do posiłków.

Ryby – to jeden z największych kocich przysmaków. Są bogatym źródłem wapnia, który może powodować tworzenie się kamieni w pęcherzu i przewodach moczowych. Dlatego nie przesadzajmy z ilością ryb w kocim menu,wystarczy podać kotu 1x tyg.gotowaną porcję ryby,możemy podać również tuńczyka w puszce w sosie własnym.

Sucha karma – dobrej jakości, właściwa zbilansowana i smaczna może stanowić podstawę żywienia kota. Jednak koty bywają wybredne i na niektóre karmy mogą kręcić  nosem. Chrupanie twardych kawałków oczyszcza zęby i zapobiega osadzaniu się na nich kamienia.

Woda – jest absolutnie konieczna zwierzęciu do życia. Trzeba dbać by kot zawsze miał jej pełną miseczkę. Wiele kotów lubi pić wodę kapiącą z kranu lub wodę z kałuży niż ze swojej miski.

Trawa – każdy kot chętnie zjada trawę, i tego nie należy lekceważyć, ponieważ zjadanie trawy ma duże znaczenie da prawidłowego funkcjonowanie organizmu. Po pierwsze w trawie znajduje się dużo związków mineralnych, po drugie reguluje ona trawienie. Zjedzona trawa, działa jako środek wymiotny, pomaga w usunięciu kłębków włosów, które tworzą się w żołądkach kotów z połykanej podczas lizania sierści. Koty trzymane w domu nie mają okazji do zjadania trawy, toteż chętnie zjadają niektóre rośliny doniczkowe. Najlepiej posiać trawę lub zboże w jakiej skrzyneczce. Zamiast trawy podajemy specjalne pasty odkłaczające np.- Malt Pasta.

Stałe pory posiłków i zapewnienie absolutnego spokoju podczas jedzenia – oto, czego kot od nas wymaga.