Rasy psów

rasyNa świecie jest bardzo dużo ras ukochanych przez nas czworonogów. Ich ubarwienie, wielkość i łagodność zależy od tego jakie rasy są. Istnieją rasy psów niebezpieczne, ale także i takie, które używane są w terapii z chorymi dziećmi. Oczywiście wszystko zależy od tego jak je wychowamy. Bo nawet najłagodniejsze z natury labradory mogą być wyćwiczone do walki i agresji. Niestety istnieje jeszcze wielu ludzi, którzy starają się tak wychować swoje psy by budziły ogólny postrach. Jest bardzo złe, gdyż w ten sposób wielu ludzi boi się tych zwierzaków.

Rasy psów powstały poprzez sztuczne selekcjonowanie przez ludzi cech fenotypowych, takich jak wielkość, kolor sierści, kształt i długość uszu, ogona czy nosa. Ludzie dokonywali selekcji, aby uzyskać psy o określonych cechach, które były przydatne w różnych celach, takich jak myślistwo, stróżowanie, pasterstwo, ochrona, towarzystwo czy sport.

Proces selekcji trwał przez wiele lat i był prowadzony poprzez dobieranie psów o pożądanych cechach do rozrodu. W ten sposób powstały rasy psów, które są zróżnicowane pod względem wyglądu, charakteru i umiejętności.

Niektóre rasy psów powstały w wyniku skrzyżowania dwóch lub więcej ras, aby uzyskać psy o pożądanych cechach obu rodziców. Inne rasy psów powstały poprzez naturalne mutacje lub przypadkowe skrzyżowania.

Są także rasy psów, które idealnie stworzone do tropienia i wykrywania. Ich system węchowy jest o wiele bardziej wykształcony niż u innych. Są one wtedy wykorzystywane do polowań, tropienia zaginionych osób czy wykrywania niebezpiecznych materiałów wybuchowych.

Dzięki nim udaremniono już niejeden zamach terrorystyczny na świecie. Węch takie psa jest kilkadziesiąt razy mocniejszy od człowieka, co sprawia, że bez problemu może odróżnić zapach przypraw od marihuany. Niestety od jakiegoś czasu możemy zaobserwować to, że człowiek zaczyna sztucznie ingerować w rasy psów. Niejednokrotnie genetyczne eksperymenty doprowadzają do tego, że dana rasa nie przypomina już tej, która była na samym początku. Zabawa w pana boga już nie raz doprowadziła do tego, że dana rasa psów zniknęła już z powierzchni ziemi.