Zwierzątko dla dziecka

Kid Boy Pug Pet Child

Prośba dziecka o zakup zwierzątka jest znana prawie każdemu rodzicowi. Posiadanie własnego zwierzaka uczy odpowiedzialności, a poza tym staje się on często najlepszym przyjacielem dziecka. Warto się jednak zastanowić, czy będzie ono należycie dbało o nowe zwierzątko.

Pies to najlepszy kompan, obrońca i przyjaciel każdego człowieka. Dlatego wiele dzieci pragnie go posiadać. Warto się jednak zastanowić, czy dziecko jest już na tyle duże, by wyprowadzać pupila na spacery i czy posiadamy odpowiednie warunki mieszkaniowe. Jeżeli kupujemy psa wybierzmy takiego, który będzie cierpliwy w stosunku do dzieci. Choć ten wymóg spełniają często labradory, to jednak nie jest to regułą.

Popularnym zwierzakiem dla dziecka jest także kot. Nie wymaga wychodzenia na codzienne spacery, ale, jak każde zwierzę, wymaga opieki. Zdecydowanie nadaje się dla starszych dzieci, które mogą go karmić oraz sprzątać jego kuwetę.

Papuga jest zwierzęciem mniej wymagającym niż pies czy kot. Obowiązkiem dziecka może być sprzątanie klatki oraz uzupełnianie pokarmu i wody w poidełkach i pojemnikach na jedzenie.

Popularnymi zwierzętami dla dzieci są także gryzonie: króliki, chomiki i świnki morskie. Dziecko może się z nimi bawić, a do jego obowiązków należeć może sprzątanie klatki i dostarczanie pokarmu oraz wody.

Nauka odpowiedzialności

Bez wątpienia najpopularniejsze zwierzęta w polskich domach to psy i koty. Nie wiedzieć czemu, rybki akwariowe nie cieszą się już taką popularnością, być może jest to związane z – na pozór – drogim wyposażeniem akwarium, a może ludzie wolą jednak opiekować się czymś co da się pogłaskać i wydaje jakieś dźwięki?  Napisałem na pozór, bo tak naprawdę utrzymanie niewielkiego akwarium, o ile tylko nie będziemy w nim trzymać jakiś bardzo wymagających rybek, to wcale nie taka kosztowna kwestia. Akwarium, woda, jakieś roślinki, karma, lampa ogrzewająca, jaką oferuje niemal każdy producent oświetlenia. A w dodatku jest to jedno z tych zajęć, których spokojnie może się podjąć nawet małe dziecko, ucząc się tym samym odpowiedzialności i systematyczności. W dobie powszechnego dostępu do Internetu nie trzeba nawet wydawać pieniędzy na fachowe publikacje poświęcone tej tematyce, wszystkie niezbędne informacje znajdziemy niemal od ręki. Rybki akwariowe wydają się idealnym wypośrodkowaniem między koniecznością opieki i troszczenia się o żywe stworzenie, a nakładami pracy i środków, jakie są niezbędne, by obyło się bez nieprzyjemnych niespodzianek.