Zdrowie Cornish Rexa

cormish rexKoty rasy Cornish Rex ze względu na swój specyficzny, delikatny wygląd mają opinię zwierząt słabych i chorowitych. Nie jest to jednak prawdą. Są tak samo narażone na choroby jak wszystkie inne koty. Jest to rasa dosyć silna i odporna na choroby, oczywiście pod warunkiem, ze właściciel dba o podstawowe potrzeby zwierzęcia. Koty muszą być  odżywiane karmami wysokiej jakości i mieć stały dostęp do świeżej wody. Regularnie muszą być szczepione, a wszelkie wątpliwości dotyczące ich zdrowia trzeba konsultować z lekarzem weterynarii.

Ze względu na delikatną, cienką szatę koty rasy cornish rex są jednak bardziej narażone na działanie określonych warunków atmosferycznych. Są bardzo nieodporne na zimno i przeciągi, dlatego też nie mogą być kotami wychodzącymi, nie tylko ze względów bezpieczeństwa fizycznego. Mogą korzystać z woliery, ale tylko w ciepłe, wiosenne i letnie dni. Oprócz dbania o to, by koty nie zmarzły, trzeba też zadbać o to, by się nie przegrzały.

Właściciele cornish rexów muszą też zwracać uwagę na to, jak wyglądają uszy ich zwierząt. Jeżeli zajdzie taka konieczność, trzeba czyścić je odpowiednimi preparatami dostępnymi w gabinetach u weterynarzy. W razie zaobserwowania pojawienia się niepokojącej wydzieliny z uszu, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Trzeba też dbać o oczy cornish rexów, przecierając je wacikami z lekko ciepłą, przegotowaną wodą i obcinać im regularnie pazurki.

Wymagania lokalowe dla hodowli

Decyzja o założeniu hodowli nie może być podjęta spontanicznie, bez głębszego zastanowienia. Przyszły hodowca musi po pierwsze być pewny tego, jaką rasę zamierza hodować. Po drugie musi najpierw zdobyć solidną wiedzę na jej temat, a także na temat kotów ogólnie. Wiedza taka obejmować musi znajomość podstaw kociej genetyki, behawioru,  pielęgnacji. Przyszły hodowca musi być też zorientowany w problematyce kocich chorób, odżywiania, higieny, a także poznać standard rasy, którą chce hodować.

Kolejnym ważnym do spełnienia warunkiem będzie stworzenie swojego planu hodowlanego. Przyszły hodowca musi wiedzieć co zamierza uzyskać w hodowli, jakie cechy w danej rasie są dla niego najważniejsze, jakie linie go interesują.

Poza wymienionymi wyżej warunkami, przyszły hodowca musi mieć pewność, że finansowo i lokalowo podoła wyzwaniu, jakim jest prowadzenie hodowli. Zarówno koszty związane z kupnem kotów, ich odżywianiem, wizytami u weterynarza, jak również ceny krycia, wyjazdów na wystawy, czy wreszcie niebagatelne kwoty, które będzie kosztowało odchowanie miotów, muszą być uwzględnione zanim założy się hodowlę. Przyszły hodowca musi też wiedzieć, czy jego tryb życia i rodzaj pracy pozwolą mu na wygospodarowanie odpowiedniej ilości czasu, potrzebnej do opieki nad kotami i kociętami.

Koty nie mogą żyć w zagęszczeniu, dlatego też ich ilość musi być uzależniona od wielkości lokalu.
Rasa tak żywiołowa jak Cornis Rex nie ma może szczególnych wymagań dotyczących warunków mieszkaniowych, niemniej jednak potrzebują nieco miejsca na to, aby się wyszaleć, wybiegać. Potrzebują drapaków, lubią spać na półeczkach i ha maczkach montowanych np. na kaloryferach. W mieszkaniu, w którym mają przebywać musi być ciepło.