Odrobaczanie kota

kot śniegPosiadanie kota wiąże się nie tylko z przyjemnościami, są to także obowiązki, ostrożność i duża doza trzeźwej oceny sytuacji. Musisz by świadom tego, iż od kota możesz zarazić się różnymi chorobami.
Jedną z tych chorób jest toksoplazmoza. Nie wywołuje objawów u kotów, natomiast jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Można się nią zarazić poprzez kontakt z kocimi odchodami.
Od kota można zarazić się także kocią glistą, pasożytem żerującym w układzie pokarmowym żywiciela.
Kolejną chorobą, którą można „złapać” od kota jest grzybica skóry. Objawem tej choroby są m.in. swędzące, zaczerwienione plamy na skórze.
Posiadając kota musimy wiedzieć, iż ten może nas podrapać, a w powstałą ranę może wdać się zakażenie. Dlatego ważne jest, aby rany po zadrapaniach natychmiast przemywać wodą lub dezynfekować wodą utlenioną.

Odrobaczanie

Pozbycie się robaków „z kota” przez odrobaczenie pozwala w przyszłości uniknąć nieprzyjemności i stresów. Głównym problemem kociego przewodu pokarmowego są glisty i tasiemce. Koty mogą się nimi zarazić bezpośrednio (połykając ich jaja) lub pośrednio, np. jedząc zarażone mięso. Glisty i tasiemce są pasożytami, więc żerują na zdrowym (kocim) organizmie zabierając z jego pokarmu składniki odżywcze i mineralne – kot może dużo stracić na wadze. Dlatego tak ważne jest odrobaczenie. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić zgłoś się ze swoim pupilkiem do lekarza weterynarii.

Choroby

Koty, tak jak ludzie, zapadają na różne choroby. Ich wachlarz jest ogromny – od zwykłego przeziębienia po groźne dla życia schorzenia. Do chorób bakteryjnych można zaliczyć m.in. gruźlicę i salmonelozę. Choroby wirusowe stanowią białaczka kotów, panleukopenia, zakaźne zapalenie otrzewnej (FIP), zakaźne zapalenie nosa i tchawicy, chlamydioza, choroba Aujeszkyego, ospa u kotów. Do chorób pasożytniczych można zaliczyć pasożyty zewnętrzne (kleszcze, pchły, wszy, świerzbowce), wewnętrzne (glisty, tasiemce) oraz toksoplazmozę. Ponadto u kotów wystąpić może grzybica (np. skóry). Koty mogą też zachorować np. na jaskrę czy mieć raka.