Jak nauczyć czystości w domu szczeniaka buldoga francuskiego?

buldog francuskiPrzybycie szczeniaka do domu to ten moment gdzie jednocześnie cieszymy się z posiadania nowego przyjaciela a z drugiej strony to ten moment gdzie czeka nas dużo nowych obowiązków związanych z wychowaniem szczeniaka. Nauka czystości szczeniaka to jeden z podstawowych elementów jakimi musimy się zająć i to wyzwanie z jakim musimy się zmierzyć.

Na liście priorytetów szkoleniowych to jeden z najwyżej w hierarchii położonych elementów. Gdy szczeniak nauczy się załatwiać poza domem, lub będzie to robił w specjalnie wyznaczonym miejscu wówczas będzie można na spokojnie zająć się innymi aspektami szkoleniowymi. Gdy pies brudzi w domu co godzinę załatwiając się na podłogę to wielu z nas doprowadza to do granic cierpliwości. Dlatego dobrze jest wiedzieć jak postępować ze szczeniakiem aby nauczyć go czystości.

Buldogi francuskie mają to do siebie, że często ich dotyczy problem sikania w domu przez dłuższy czas niż u innych dużych ras. O szkoleniu buldogów francuskich przeczytasz więcej tutaj: http://www.szkola-doberman.pl/tresura-psow/buldog-francuski/ – tutaj jednak w tym artykule zajmiemy się typowo zasadami nauki czystości szczeniaka.

Jednym z najważniejszych aspektów nauki czystości szczeniaka jest takie podejście, aby niemal za wszelką cenę minimalizować liczbę wpadek w domu. Czyli im mniej razy szczeniak będzie miał okazję sikać w domu na podłogę tym lepiej. Nie jest to jednorazowe wydarzenie, czyli nie wystarczy psa raz wyprowadzić poza dom na siku aby pies nauczył się czystości. Ta nauka polega na wpojeniu szczeniakowi dobrego nawyku. To Twoje zadanie jako opiekuna aby tak często wyprowadzać psa poza dom, aby pies niemal z przyzwyczajenia chciał wyjść za drzwi w celu zrobienia siku. To bardzo ważna zasada, bo jeśli pies często sika w domu to potem nie czuje potrzeby wychodzenia poza dom, pies jest stworzeniem pełnym nawyków i jeśli przez dużą liczbę powtórzeń pojawi się w nim nawyk sikania na panele podłogowe to potem nie chce sikać na trawniku, tylko wraca do domu i sika na podłodze.

Także pierwsze dwa tygodnie gdy masz szczeniaka w domu są tak bardzo ważne, jeśli to wszystko dobrze zrobisz to po tygodniu pies może być już pięknie nauczony czystości. Jeśli jednak przez cały tydzień pies codziennie 5 razy dziennie sika w domu a tylko 2 razy dziennie udało Ci się wyjść w porę z psem i załatwiał się wtedy poza domem, to budujesz u psa bardzo zły nawyk. Oczywiście latem jesteś w bardziej komfortowej sytuacji niż zimą, gdy pies nawet nie chce wychodzić na mróz aby pobiegać na zewnątrz. W zimie można bardziej się skupić na nauce załatwiania się przez psa na matę przeznaczoną do nauki czystości.

Pamiętaj zatem, że to odpowiednie planowanie rytmu dnia oraz nadzorowanie szczeniaka jest najważniejsze w nauce czystości. Nic nie działa tak dobrze jak wyuczenie psa dobrego nawyku poprzez ukierunkowanie jego działań. Przyjmij za zasadę, że szczeniaka 2 miesięcznego trzeba prowadzić na miejsce gdzie ma się załatwić co 2 godziny, a 3 miesięcznego co 2,5-3godziny. Zatem w nocy pies musi również się załatwić i dobrze aby miał wtedy niedaleko od swojego legowiska matę higieniczną na której będzie mógł zrobić siku. Dużo lepiej gdy pies nauczy się sikać na matę niż gdyby nauczył się sikać na panele podłogowe. Pamiętaj, że pies zapamiętuje podłoże na jakim staje łapami gdy się załatwia, więc naprawdę nie jest w Twoim interesie aby pies załatwiał się stojąc na podłodze w mieszkaniu. Trzeba psa tak często wyprowadzać poza dom lub prowadzać na matę higieniczną aby zapamiętywał sobie te miejsca jako odpowiednie do robienia siku. Aby psu pokazać, że pochwalasz dane zachowanie najlepiej nagrodzić psa smakołykiem za każdym razem gdy załatwi się w dobrym miejscu. Rób to wytrwale przez tydzień. Jeśli po tygodniu dalej masz problemy z nauką czystości psa to zgłoś się do szkoły szkolenia psów (http://www.szkola-doberman.pl) po bardziej spersonalizowaną poradę szkoleniową.