Zabawki dla kota

(1)_ foam-balls-1236917_960_720 (385x245)Często kupując zabawkę dla swojego pupila właściciel kota bierze pod uwagę jej walory estetyczne i ogólny wygląd. Niestety zapominając przy tym iż zabawka dla, nierzadko rozbrykanego, kociaka powinna być przede wszystkim bezpieczna.
Koty uwielbiają naturalne zabawki (wykonane np. z futerka), często też jaskrawe kolory przyciągają ich uwagę (np. kolorowe piórka). Koty są różne, tak jak i różne są ich upodobania do przedmiotów, którymi zechcą się bawić. Przykładowo: dla jednego kota świetną zabawką może być papierowa kulka, innemu właściciel będzie musiał kupić kolorową piłkę z dzwonkiem, a już inny za rewelacyjną zabawkę może uznać twój szal z piór. Im szybciej i lepiej poznasz gust swojego podopiecznego tym lepiej będziesz mógł mu dogodzić.
Jeżeli decydujemy się na kupno zabawki dla kota musimy bezwzględnie wziąć pod uwagę to czy nie ma ona malutkich elementów takich, które kot mógłby połknąć (np. koraliczki). Na rynku dostępnych jest wiele zabawek z kategorii „myszek”. Są one przeróżne, ale posiadają małe elementy takie jak oczka czy noski. Jeżeli zdecydujesz się na kupno takiej zabawki to pamiętaj: na wszelki wypadek usuń te maleńkie elementy, bo jeżeli kot je połknie to w najlepszym wypadku może skończyć się to wymiotami lub płukaniem żołądka.
Dużym powodzeniem u kotów cieszą się piłeczki (szczególnie takie, które się odbijają) oraz kolorowe piórka. Zabawkę dla swojego pupila można zrobić samemu – może to być właśnie papierowa kulka na sznurku lub kawałek futerka – wystarczy ruszyć głową.
Hodując kota należy też pomyśleć o innych akcesoriach. Mając na myśli inne akcesoria pomyślmy np. o szelkach i smyczy, o obróżce, o drapaku, przyrządach do pielęgnacji.
Szelki i obróżka dla kota powinny być solidne (tak jak smyczka – aby kot nie uciekł). Muszą też być wygodne – nie mogą być zbyt ciasne (będzie to przeszkadzać kotu i krępować jego ruchy) ani zbyt luźne, aby kotek ich nie gubił.
Pod słowem „drapak” dla kota rozumiemy mebel, miejsce gdzie kot będzie mógł oddawać się czynności ścierania pazurów i zaznaczania terenu. Kupując gotowy drapak starajmy się wybrać taki, który przy dużym obciążeniu nie przewróci się na naszego kota, ale też taki, z którego kot nie będzie mógł spaść robiąc sobie przy tym krzywdę. Za drapak może kotu wystarczyć kawałek dywanu czy stary fotel. Każdy drapak powinien być stabilny.
Przy pielęgnacji kota (np. czesanie, obcinanie pazurów) zachować należy ostrożność. Kot jest jak małe dziecko – jak mu się coś nie podoba to zaczyna się wiercić, wykonywać gwałtowne ruchy, na co należy wziąć poprawkę podczas pielęgnacji. Trzeba zachować należytą ostrożność aby nie pokaleczyć pupila… i siebie.