Zdrowe żywienie kastratów

kotWiększość rozsądnych lekarzy zaleca sterylizację najwcześniej po pierwszej rui, kiedy rozwój fizyczny i płciowy jest już zaawansowany. Inaczej zwiększa się ryzyko zaburzenia rozwoju hormonalnego  kotki . Sterylizacja  po 1 rujce daje niemal 100% pewności zablokowania wystąpienia nowotworów sutka, eliminuje większość choroób związanych z układem rozrodczym, , co znacznie wydłuża życie kota. Koty ponadto ograniczają znaczenie moczem terytorium.
Koty i kotki poddane zabiegowi wysterylizowania potrzebują specjalnej karmy o odpowiednim poziomie energii zmniejszając ryzyko nadwagi.

 Metabolizm kota oparty jest na diecie o stałym poziomie energii. Organizm kota nie jest więc w stanie szybko przystosować pobrania karmy do zmienionych po zabiegu sterylizacji potrzeb energetycznych. Dlatego wybierając karmę powinniśmy mieć na uwadze wartość energetyczną danej karmy. Dobra karma powinna mieć obniżony poziom tłuszczu oraz węglowodanów ,takich jak skrobia. Ważnym składnikiem jest białko. Podwyższony poziom białka (37%) sprzyja zachowaniu i rozwojowi masy mięśniowej.
 U kotów kastrowanych istnieje ryzyko powstawania kamieni moczowych.
Dzieje sie tak ponieważ koty poddane temu zabiegowi piją mniej wody i rzadziej oddają mocz.

Poniżej pragnę przedstawić karmy  dla Kotów  z kryształami pod kontrolą lekarza
karmy specjalistyczne :
struvity, czyli fosforany amonowo-magnezowe :
suche Hill’s SD (na rozpuszczenie kamieni)
Hills CD (po zakończeniu kuracji SD)
RC/Waltham Urinary Eukanuba Veterinary Diet – Struvite Urinary
Trovet ASD (Anty Struvite Diet)

Koty po kastracji bez chorób :
sucha karma:
Nutra Nuggets Superpremium
Biomill
ROYAL CANIN Sterilised 37