Niestereotypowy psi towarzysz

amstaffW obecnych czasach nie hoduje się już psów z przeznaczeniem do walk z innymi zwierzętami. Tym samym rasy, które były wykorzystywane głównie w tym celu, tracą swoje bojowe cechy. Taka ewolucja miała miejsce na przykład w przypadku amstaffa amerykańskiego. Obecnie psy rasy amstaff amerykański są hodowane jako psy rodzinne, ewentualnie towarzyszące psy obronne. Nie wykorzystuje się ich jako psów stróżujących ze względu na to, iż nie mają tak silnie rozwiniętego instynktu terytorialnego jak na przykład dobermany albo rottweilery.

Amstaff amerykański jest bardzo często mylony z amerykańskim pittbulterierem. Jest to pomyłka niekorzystna dla tej rasy, ze względu na to, iż amerykański pittbulterier jest rasą umieszczoną w wykazie psów agresywnych. Natomiast amstaff amerykański nigdy na tej liście nie figurował. Jest to bowiem rasa bardzo przyjazna i łagodna wobec ludzi.
Psy w początkach istnienia rasy były hodowane do walk z innymi psami, dlatego też nigdy nie przejawiały agresji wobec ludzi. Z tego powodu szczenięta amstaffa amerykańskiego powinny być od małego socjalizowane z psami i innymi zwierzętami. Odpowiednie wychowanie sprawi, iż pies w przyszłości nie będzie wchodził w konflikty z innymi zwierzętami.

Jest to rasa psów bardzo oddanych i przywiązanych do właścicieli. Amstaff amerykański to najlepszy wybór dla osób aktywnych, które chętnie spędzają czas w ciągłym ruchu. Wymaga dużo uwagi od właściciela. To pies dla osób, które szukają energicznego, odważnego towarzysza. Będzie doskonałym kompanem podczas porannego joggingu, długich pieszych wycieczek, wyczerpujących zabaw w parku i rowerowych wypraw.