Na wygranie wystawy psów zasadniczy wpływ mają dwa czynniki. Pierwszym jest eksterier, czyli wygląd ogólny psa. Drugim, równie istotnym, jest odpowiednia prezentacja na ringu. Pies to nie serwis rowerowy poznań, nawet najpiękniejszy nie ma szansy na wygraną, gdy będzie źle wystawiony.
Psa należy wystawić w taki sposób, by uwidocznić wszystkie jego zalety i ukryć wady. W tym celu warto sobie uświadomić, że oglądał i oceniał nasze zwierzę będzie profesjonalny sędzia, który bez problemu wychwyci wszelkie pozytywne i negatywne niuanse zachowania oraz wyglądu psa.
Na wystawie powinno się używać ringówki, która pozwoli na kontrolę psa i jego właściwe prezentowanie. Pamiętajmy, że obroża to nie węże przemysłowe, pod żadnym pozorem nie używa się grubej ani szerokiej obroży, która optycznie skraca szyję psa. Szczególną uwagę warto też zwrócić na prawidłowe ustawienie przednich i tylnych łap, proste utrzymanie linii grzbietu. Sędzia zawsze sprawdza uzębienie psa, dlatego warto go przyzwyczaić do tego, by obca osoba mogła mu zajrzeć do pyska. Ważna jest także ocena sprężystości ruchów psa.
Każdy hodowca lub osoba pragnąca zaprezentować psa na wystawie powinna uczyć go potrzebnych zachowań już od wieku szczenięcego. Wówczas to przedsięwzięcie nie będzie stresem dla właściciela i jego czworonożnego pupila.
Szkolenie psa
Istnieje wiele rodzajów szkoleń i kursów dla psów oraz ich właścicieli. Pomagają one w prawidłowym wychowaniu psa oraz w utrzymaniu dobrej współpracy między psem a właścicielem.
Kurs szkolenia podstawowego to propozycja dla właścicieli psów wszystkich ras i w każdym wieku. Zajęcia te często są uatrakcyjniane nauką dobrej zabawy z psem.
Szkolenie psa nie jest sprawą prostą, ale na pewno łatwiejszą niż budowa domów Poznań. Szkolenie podstawowe obejmuje naukę: warowania, siadania, chodzenia przy nodze, zostawania w miejscu oraz chodzenia na luźnej smyczy. Atutem zajęć jest także nauka komendy „zostaw”, po której usłyszeniu pies nie zjada pożywienia i innych przedmiotów z ziemi.
Z kolei właściciele poznają podstawy mowy ciała psa, metody zabawy i dobrego wychowania pupila.
Szkolenie przydaje się także wówczas, gdy pies sprawia różne problemy: niszczy meble, skacze na gości, kradnie przedmioty, brudzi w domu, jest agresywny do innych psów i ludzi oraz nie pozwala nikomu na podejście do miski. Wówczas profesjonalny treser zbada problem i zmodyfikuje niepożądane zachowania psa.
Treserzy organizują także obozy szkoleniowe, przedszkola dla szczeniąt, seminaria dla hodowców, kursy pierwszej pomocy i naukę wystawiania psów.