Treserzy psów

Praca z jakimikolwiek zwierzętami jest bardzo wdzięczna. Ludzie zajmujący się ich tresurą są przeważnie bardzo dobrzy i wyczuleni na tym punkcie. Rzadko kiedy zdarza się, że człowiek, który jest treserem znęca się nad swoimi podopiecznymi. Tresowanie psów jest tego idealnym przykładem. Potrzeba wiele miłości do tego by takiego czworonoga odpowiednio wychować i wyszkolić.
Na wstępie chciałam podkreślić, że jeśli chodzi o szkolenie psów to preferuję metodę pozytywnego wzmocnienia. Oznacza to, że nagradzamy psa za pożądane przez nas zachowania i motywujemy go do wykonania zadania w określony sposób. Nie popieram karania czworonogów za pomocą technik, które wywołują u nich strach, np. krzyk, uderzenie, obroża elektryczna etc.

W dużych miastach coraz częściej powstają różnego rodzaju szkoły dla zwierząt, gdzie właściciele mogą nauczyć swoich podopiecznych posłuszeństwa i wierności. Dla wielu z nas jest zbędne wydawania pieniędzy, jednak trzeba zauważyć, że zdarzają się takie psy, które są tak krnąbrne i nie posłuszne, że samodzielnie nie jesteśmy wstanie nad nimi zapanować. W takich momentach tylko odpowiednie tresowanie psów może przynieść jakiekolwiek skutki. Nasza wiedza jednak pod tym względem może być niewystarczająca. Czasami musimy udać się do człowieka, który zajmuję się tym zawodowo. Na szczęście coraz więcej jest ludzi, którzy doskonale wiedzą jak dany problem ugryźć.

Oczywiście czasami przydarzy się, że dany pies jest tak bardzo agresywny, że będziemy zmuszeni go uśpić, gdyż stanowi za duże niebezpieczeństwo dla całego otoczenia. Jednak zdarza się to na szczęście bardzo rzadko. Większość najlepszych przyjaciół człowieka jest łagodna jak baranek i przywiązuje się do swojego pana do końca swego pieskiego życia.

Szkolenie psów w takiej szkole może być jednak dość kosztowne. Ceny za 1 godzinę zegarową szkolenia wahają się od 50 do ponad 100 zł, w zależności od miasta, zakresu szkolenia i tego, czy jest ono indywidualne czy grupowe.