Podróżowanie z kotem nie wymaga tylko tego, aby kot miał aktualną książeczkę zdrowia (lub paszport) i smycz. Za transportowanie kotów nieumieszczonych w specjalnym transporterze grozi mandat. Tak, więc musimy zaopatrzyć się w taki transporter, który przyda nam się np. wtedy, kiedy będziemy wybierać się z naszym pupilem do weterynarza. Transportery są różne, ale najlepszy chyba będzie taki, który da się w samochodzie przypiąć pasami bezpieczeństwa. Kot przebywający w transporterze podczas wypadku samochodowego ma dużo większe szanse przeżycia niżby w takim transporterze się nie znajdował.
Prócz tego przy przekraczaniu niektórych granic mogą być od nas wymagane świadectwa szczepień.
Mały kociak jest jak dziecko (właściwie jest dzieckiem) i powinien być szczepiony aby nie zachorował. Pierwsze szczepienie u kociąt następuje między 9 a 12 tygodniem życia (przeciw chorobom wirusowym), drugie około miesiąca później, a następne po roku. Innego rodzaju szczepieniem jest szczepienie przeciwko wściekliźnie, nie występuje w pakiecie z podstawowymi szczepieniami. Jeżeli twój kot mieszka w domu i nie wychodzi na zewnątrz (i nie ma kontaktu z innymi zwierzętami) szczepienie przeciw wściekliźnie nie będzie konieczne, a jak wiadomo „lepiej zapobiegać niż leczyć”, więc można je wykonać profilaktycznie. Można też zastosować zastrzyk przeciw kociej białaczce.
Transportery do przewozu kota dzięki licznym przestrzeniom wentylacyjnym, gwarantuje doskonałą cyrkulację powietrza oraz widoczność. Jest bardzo istotne dla przewożonych zwierząt. Wykonanie z bardzo dobrej jakości plastiku, z nietoksycznych materiałów zapewnia bezpieczeństwo. Uchwyt transportera powinien być wykonany z gumy, wygodny i prosty w demontażu.
Kiedy jednak chcemy przewieźć naszego kota za granicę, to warto zaufać wyspecjalizowanej firmie. Transport kota lub przewóz psa do Anglii albo innych krajów na terenie Europy stanie się dużo łatwiejszy, kiedy pomogą nam w tym wykwalifikowani specjaliści.