Cornish rex – opis i pochodzenie rasy

cornish rexCornish Rex to rasa kotów, których wygląd i sierść są wynikiem mutacji genetycznej. Futro cornishy nie przypomina kociego futra, składa się z delikatnych, pofalowanych, luźnych włosków. Szata cornish rexa nie ma włosów okrywowych i jest aksamitna w dotyku. Futro powinno być pofalowane, zwłaszcza na grzbiecie. Zarówno brwi jak i wibrysy tych kotów są poskręcane.

Są to koty średniej wielkości, o smukłej budowie ciała. Ciało kotów rasy cornish rexa musi być muskularne. Łapy długie, proste, o małych, owalnych stopach. Ogon wąski, długi, zakończony szpicem.
Głowa ma kształt klina, wąska, czaszka płaska. Szczęka musi być wąska, a broda mocna. Pyszczek nieco zaokrąglony, nos prosty.  Uszy szerokie u nasady, duże, osadzone wysoko.
Koty tej rasy mają w kształcie migdała, szeroko rozstawione, spojrzenie bardzo wyraziste.
Dopuszczalne są wszystkie rodzaje umaszczenia.

Koty tej rasy mają wesoły i otwarty charakter. Cechuje je duży temperament. Bardzo mocno przywiązują się do właściciela i chętnie towarzyszą mu przy wszystkich domowych czynnościach. Lubią zabawy i są bardzo ciekawe świata i nowych wrażeń, nie lubią stagnacji i samotności.

Początek rasy cornish rex datuje się na 21 lipca 1950 roku. W tym dniu w Anglii przyszedł na świat miot dachowców, po szylkretowej kotce Serenie, należącej do pani Niny Ennismore. Wśród piątki kociąt, jedno wyglądało nietypowo. Rudy Kocurek miał krótkie, pofalowane futro. Z czasem okazało się, że również budową ciała różni się od reszty rodzeństwa. Kocurek był bardziej smukły, miał większe uszy i wyraźnie zaznaczoną talię.
Właściciele kotki postanowili uzyskać więcej kociąt o nietypowym wyglądzie, dlatego też pokryli kotkę jej synem, którego nazwano Kallinbunker. Z tego połączenia urodziły się trzy kocięta. Krycia kontynuowano, a Kallinbunkera, który żył krótko, zastąpił jako reproduktor jego syn, Poldhu. Jego niebieska córka, Lamome Cove została wysłana do Stanów Zjednoczonych, gdzie zapoczątkowała amerykańską linię cornish rexów.
Aby rasa mogła przetrwać i rozwinąć się, do puli genetycznej dołączono też koty innych ras, m.in. Syjamy, rosyjskie niebieskie. Domieszkom innych ras zawdzięczają cornish rexy rozmaitość umaszczenia.
Rasa została uznana w Anglii w roku 1967, a w Stanach Zjednoczonych w 1979 roku.

Nazwa rasy wywodzi się od miejsca jej narodzin – Carnwall w Anglii i od rasy królików rex. Sierść cornish rexów poddano badaniom genetycznym, które wykazały jej wielkie podobieństwo do sierści królików rex.