Wystawy kotów domowych

wystawa kotów domowychW Polsce działają trzy organizacje zrzeszające hodowców kotów: FPL (Felis Polonia) z ramienia FIFe, ICF (International Cat Fanciers) z ramienia FFE oraz PZF (Polski Związek Felinologiczny) z ramienia WCF. Wystawy kotów domowych są dla hodowców szansą na zaprezentowanie swoich czworonogów oraz na nawiązanie nowych znajomości co nierzadko wiąże się ze sprzedażą kociaków. Koty rywalizują ze sobą w następujących kategoriach:

Klasa nowicjuszy – koty w wieku powyżej 10 miesiąca życia walczą o uznanie za nadające się do hodowli (muszą dostać ocenę „doskonały” od minimum dwóch sędziów).

Klasa miotów – kociaki z jednego miotu są oceniane pod względem zgodności z wzorcem rasy.

Klasa młodszych kotów – koty powyżej 10 tygodnia życia rywalizują ze sobą w klasach od 3 do 6 miesięcy oraz od 6 do 10 miesięcy.

Klasa otwarta – kocury i kotki oddzielnie konkurują ze sobą o zwycięstwo dopóki nie zdobędą jakiegoś tytułu.

Klasa czempionów – tytuł czempiona uzyskuje kot, który trzy razy zwyciężył w klasie otwartej uzyskując owe wygrane przyznane przez co najmniej dwóch różnych sędziów. Kot który uzyskał ten tytuł może ubiegać się o tytuł International Champion w Międzynarodowej klasie czempionów. Następnie o tytuł Grand Championa w Klasie wielkiego czempiona, następnie o tytuł European Grand Champion International w Klasie czempiona europejskiego.

Pozostałe wystawy

Istnieją także takie konkurencje jak: Najlepszy kot odmiany barwnej, Zwycięzca rasy, Najlepszy kot wystawy oraz Najlepszy z najlepszych.

Tytuły kotów:

EC – Europejski Champion
EP – Europejski Premior
GIC – Grand International Champion
GIP – Grand International Premior
IC – International Champion
IP – International Premior
CH – Champion