Uczulenia i insekty

Nasze zwierzaki też są uczulone

drapanieAlergia z medycznego punktu widzenia to odpowiedź organizmu na alergeny. Alergenami mogą być pyłki roślin lub roztocza. W różnych okresach alergia może przybierać różne postacie. Coraz częstszym powodem wizyt u lekarza jest kłopot dermatologiczny psa związany z uczuleniem.

Co wykażą testy?

Rozpoznanie choroby opiera się na badaniu klinicznym i wyniku testu alergicznego. W niektórych przypadkach konieczne mogą być badania bakteriologiczne i antybiotykoterapia. Przed przystąpieniem do testów należy zaprzestać podawania leków na kilka tygodni przed terminem. Proces odczulania polega na cyklicznym podawaniu wyciągów alergennych w coraz większych stężeniach. Psy starsze (5- 6 lat) leczy się z użyciem leków przeciw histaminowych i z użyciem sterydów.

Roztocza

W przypadku zwierząt inaczej niż u człowieka, alergia to objawy dermatologiczne, a nie astmatyczne. Dość często z alergią związane jest atopowe zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego. Stanem zapalnym objęte mogą być boki ciała, przestrzenie między palcowe, skóra brzucha. Zazwyczaj schorzenie objawia się zaczerwienieniem skóry, pojawieniem się grudek, tzw. wykwitów na głowie w okolicach małżowin usznych i warg. Może również pojawić się zapalenie spojówek, któremu towarzyszy wypływ surowiczy z nosa.

Kontaktowe, pchle i pokarmowe

Często spotykanym schorzeniem jest alergiczne pchle zapalenie skóry. Powodowane alergenami zawartymi w ślinie pcheł. Zmianami objęte są boki klatki piersiowej, tylne części ud i szyi, okolice lędźwiowo-krzyżowe, miednica, nasada ogona. Zmiany nie występują na głowie jak to ma miejsce w przypadku reakcji na pyłki roślin. Nadwrażliwość kontaktowa to wynik kontaktu z alergenami znajdującymi się w posłaniach lub na podłodze. Pojawia się w okolicach brzucha, pachwin, pach, poduszek palcowych. Przyczyną tego może być długie wylegiwanie się psa na betonie (beton posiada duże właściwości alergizujące ze względu na chrom). Jak podaje serwis lodzstrefa.pl, szkodzić mogą również proszki do prania, guma, zabawki, obroże, plastik, stąd może być zwierzę uczulone na miski plastikowe. Alergie pokarmowe ujawniają się u młodych zwierząt między 4 miesiącem a 6 rokiem życia. Zwierzę wykazuje uogólniony świąd skóry w różnych miejscach i w tych miejscach spotyka się wyłysienia, przerzedzenia włosa, strupy, wypryski, w przypadku zakażeń bakteryjnych sączące się zmiany dermatologiczne. Nie można bakelizować świądu u pupila, bo narażamy go na długotrwałe dolegliwości i leczenie.

Ci mali wrogowie, maleńkie, brązowe pasożyty naszych ulubieńców, są mali, ale groźni. Powodują alergie, roznoszą choroby. Pies drapiąc się uszkadza naskórek i przez drobne ranki mogą rozwijać się zajarzenia bakteryjne. Najczęstszym objawem obecności pasożytów jest dziwne zachowanie zwierzaka. Gwałtownie się liże, drapie i gryzie skórę, sierść się przerzedza, powstają liczne zaczerwienienia. Najczęściej pojawiają się na brzuchu, pod pachami, zwierzę często cierpi na silny świąd. Pchły pasożytują na wielu organizmach i potrafią zmienić nosiciela. Rozmnażają się błyskawicznie, dlatego należy zwalczać je nie tylko na skórze, ale i na posłaniu. Zwierzęca pchła atakuje również ludzi. Można zauważyć drobne, punktowe swędzenie i zmiany na skórze. Ugryzienie jest groźne, gdyż może przenosić jaja. Preparaty zwalczające to kropelki, frontline, obroże.