OCZY
Koty mają doskonały wzrok. Całkiem dobrze dają sobie radę po zmroku (w całkowitej ciemności nie widzą!), nie wspominając już nawet o ich zdolnościach postrzegania za dnia. Przez zmianę wielkości źrenic kocie oczy dostosowują się do aktualnych warunków oświetlenia – kiedy jest ciemno źrenice robią się duże zaś małe kiedy nasycenie światłem jest duże (zob. zdjęcie). Z kocich oczu możemy „wyczytać” także w jakim nastroju jest aktualnie nasz pupil, np. jeżeli jest bardzo jasno a kot mimo to ma duże źrenice to oznacza, że jest podekscytowany, zdenerwowany lub przestraszony. Kocie oczy posiadają także tzw. trzecią powiekę (zob. zdjęcie). Jest to błona, która chroni oczy
przed promieniowaniem słonecznym, kurzem itp. – koty zamykają ją kiedy śpią. Kocie oczy są w stanie rozróżnić 6 kolorów: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy.
NOS I WŁOSY CZUCIOWE
Nos odgrywa bardzo ważną rolę w życiu kota – pozwala mu on m.in. wyczuwać różne zapachy z odległości nawet kilku metrów (nie dziwne więc, że koty tak szybko i ochoczo przybiegają na karmienie). Wąsy natomiast umożliwiają kotu orientację w ciemności, poruszanie się po małych, zamkniętych przestrzeniach, pomagają w upolowaniu ofiary. Koty mogą „układać” sobie owe włosy czuciowe, np. wąsy wyrastające im z poduszeczek koło noska mogą złożyć wzdłuż policzków. Włosów czuciowych nie wolno kotom obcinać!
JĘZYK I ZĘBY
Język u kotów, podobnie jak i u innych ssaków, pozwala na przełykanie pokarmów, odbieranie wrażeń smakowych oraz na wydawanie z siebie dźwięków. Kotom dodatkowo służy do utrzymywania higieny – kot liżąc się ściąga językiem ze swojej sierści witaminę D. Koty mają szorstkie i długie języki. Zęby pełnią funkcję rozdrabniaczy pokarmów. Koty w okresie młodzieńczym mają zęby mleczne (jest ich 26), natomiast około 4 miesiąca życia zaczynają się pojawiać zęby stałe (jest ich 30).
USZY
To właśnie uszom koty zawdzięczają taki doskonały słuch i swoją wszędobylskość. Kotowate słyszą nawet najcichsze dźwięki, są w stanie zlokalizować dany szmer z odległości nawet 200 metrów. Co drugi biały kot na świecie jest głuchy lub niedosłyszący – jest to wada genetyczna, którą niesie za sobą kolor ich sierści.
OGON
Jest niezwykle istotnym elementem budowy kociego ciała. To dzięki niemu koty są w stanie utrzymać równowagę np. skacząc, ogon jest wtedy jakby równoważnikiem. Kot bez ogona traci częściowo (bądź całkowicie) równowagę – potyka się, przewraca, chwieje. Oprócz funkcji typowo anatomicznej ogon pozwala właścicielowi kota poznać nastrój pupila, gdy kot np. „merda” ogonem w sposób nerwowy może to być oznaka, że jest zły lub przestraszony.