Wiadomo, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Dzisiaj to stwierdzenie nabiera szczególnego znaczenia. Coraz bardziej świadomie opiekujemy się swoimi pupilami. Zdobywamy fachową wiedzę jak dbać, jak karmić i jak wychować naszego zwierzaka. Psychika psów nie jest zatem pustym zagadnieniem. Ma to szczególne znaczenie w przypadku ras groźnych, które to trzeba bardzo dobrze poznać by posiadanie takiego psa nie stało się udręką, a co gorsza zagrożeniem dla domowników. Jako świadomi właściciele czworonożnych zwierzaków staramy się od małego obserwować naszego psa. Uczymy się jego reakcji, jego potrzeb i tego, w jaki sposób komunikuje je. Wiadomo, że pies nie powie nam czego potrzebuje, co go cieszy a czego się boi.
Sami, jako właściciele i opiekunowie musimy zgadywać jakie nasz pies ma potrzeby. Dlatego też tak ważna jest psychika psów i jej poznanie. Dzięki temu możemy odpowiednio tresować naszego psa. Ta wiedza pozwala również oduczać naszego pupila niedobrych nawyków, które nabył wcześniej. Tak w zasadzie tresowanie psów wcale nie jest tak skomplikowane i trudne jak nam się wydaje. Kluczem jest poznanie psychiki tych zwierząt. Dzięki temu jesteśmy w stanie oduczyć naszego pupila agresywnego zachowania czy też innych niepożądanych nawyków. Nie wystarczy bowiem tylko kupić psa i go karmić. Pies odwdzięczy się nam dozgonną miłością i oddaniem jeżeli będziemy go dobrze traktować.
Choroby psychiczne u psów
Najczęściej występującym zespołem u psów jest depresja. Objawia się ona właściwie tak samo, jak u dotkniętych nią ludzi. Pies cierpiący na depresję jest apatyczny, więcej śpi, bywa rozdrażniony. Czworonóg traci zainteresowanie zabawą, a spacery przynoszą mu mniej radości, nawet ulubione przekąski nie wzbudzają już tyle entuzjazmu, co wcześniej. Depresja u psa może objawiać się również utratą apetytu.
Przyczyny mogą być różne. Często jest nią samotność. Jeśli Twój pies czuje, że poświęcasz mu zbyt mało czasu i uwagi, może to przekładać się na jego złe samopoczucie.