Psy – najlepsi przyjaciele

DogPsy są najlepszymi przyjaciółmi każdego człowieka. Aż trudno zrozumieć ludzi, którzy nie darzą tych zwierzaków sympatią. Praktycznie każdy z nas w dzieciństwie marzył o tym by posiadać swojego pieska. Wielu z nas udało się to marzenie zrealizować. Rodzice bardzo często kupują swoim pociechom różnego rodzaju zwierzaki by nauczyć ich odpowiedzialności i miłości do świata naturalnego. Psy są bardzo wdzięczne w takiej nauce, gdyż ich wierność jest tak duża, że niejednokrotnie zadziwia nas wszystkich. Praktycznie każdy pies niesamowicie przywiązuje się do rodziny, u której mieszka. Najczęściej spędza z nią całe życie umierając w ramionach jego pana.
Ludzie także bardzo mocno przywiązują się do swoich psów, gdyż żaden człowiek nie będzie tak wierny i lojalny względem innego jak pies. Dlatego powiedzenie, że się jest wiernym jak pies jest jak najbardziej uzasadnione. Niestety bardzo często ludzie gotują psom los, którego nikt by nie chciał. Bardzo często wyrzucamy niechciane pieski na śmietnik, bądź wywozimy je do lasu pozostawiając je same sobie. Odwiedzając schroniska większość ludzi jest tak przybita, że nie jest wstanie dojść do siebie przez wiele dni. Widzimy tam tyle nieszczęśliwych i stęsknionych spojrzeń, że od razu mamy ochotę, któregoś z nich zabrać do swojego domu. Niestety bardzo często nie mamy na tyle dobrych warunków mieszkaniowych by to zrobić.

Badania medyczne dowiodły, że zwykłe głaskanie psa może w ciągu kilku chwil uspokoić nadmiernie pobudzony układ współczulny: szybko bijące serce, podwyższone ciśnienie, potliwość. W towarzystwie psa wzrasta człowiekowi poziom endorfin (hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie),  prolaktyny (hormonów sprzyjającym więziom społecznym) oraz oksytocyny i opada poziom kortyzolu (hormonu stresu).

Bliski kontakt fizyczny ze zwierzętami może przynosić dużą ulgę emocjonalną ich właścicielom. Przytulanie, głaskanie psa i zabawa z nim, a nawet samo obserwowanie pomaga pozbyć się napięcia, wycisza i odstresowuje, co ma szczególne znaczenie w tych trudnych czasach. Pocieszająca może być również świadomość, że pies jest zawsze przy Tobie, bez względu na porę dnia i nocy.