Jak wybrać karmę dla psa?

Karma dla psaNie jest wcale tak łatwo dobrać karmę dla psa, szczególnie patrząc na ilość produktów na sklepowych półkach. Jednocześnie dieta psa jest ogromnie ważna i kluczowe znaczenie dla zdrowia. Warto więc przemyśleć tę decyzję.

Model żywieniowy

Dostępnych jest sporo modeli żywieniowych, więc nie zawsze wiadomo, który jest najlepszy. Mamy karmy suche, karmy mokre, możemy karmić ‘’domowo’’ lub barf.
Decydując się na dietę psa trzeba wziąć pod uwagę sporo elementów.
Im mniej przetworzone jedzenie tym zdrowsze i lepsze dla naszego psa. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Gotowa karma dla psa również może być dobrym rozwiązaniem, jeżeli wybierzemy odpowiedni produkt, który może zapewnić psu wszystko, czego potrzebuje. Idealna karma charakteryzuje się dobrym składem, dużą zawartością mięsa oraz brakiem szkodliwych konserwantów.

Jak wybrać karmę dla psa: sucha czy mokra?

Na początku warto się jeszcze zastanowić nad formą gotowej karmy. Generalnie zasada jest taka, że karma mokra jest lepsza dla psa. Pokarm ten jest mniej przetworzony i przyjemniejszy do jedzenia. Nie powoduje również wzmożonego pragnienia, jak karmy suche.

Oczywiście nie znaczy to, że każda karma sucha jest zła, wszystko zależy od składu. Na pewno najważniejsze jest, aby wybierać najwyższą jakość karmy. Karma mokra jest mniej przetworzona i jest lepsza, ale jest również droższa od suchej.

Skład

Wiele osób niestety sugeruje się samą marką lub opakowaniem, co jest błędne. Na opakowaniu może być napisane, że ma w sobie mięso, jednak nie oznacza to, że jest go dużo ani, że jest ono wartościowe.

Na co zwracać uwagę?

Mięso – mięso to najważniejszy składnik diety naszego psa. Chcemy, żeby było go dużo, a dodatkowo powinno być dobrej jakości. Czytając skład mięso powinno być koniecznie na pierwszym miejscu. Rodzaj mięsa jest już kwestią gustu, dobrym dodatkiem jest jednak karma dla psa z łososiem lub karma dla psa z indykiem, które urozmaicają dietę psa.

Wypełniacze – wszystko, co nie jest mięsem, jest wypełniaczem w karmie. Stosowane są do podniesienia kaloryczności posiłku, a jednocześnie są tańsze niż mięso. Generalnie powinniśmy zwrócić uwagę, aby w karmie było jak najmniej zbóż, jak np. karma bez zbóż z łososiem dla psa. Dobrym wypełniaczem są natomiast owoce i warzywa.

Dodatki – wiele karm uzupełnianych jest o dodatkowe elementy, które mają zapewnić naszemu psu zdrowie. Przykładowo tauryna, glukozamina i chondroityna zadbają o serce i stawy. W karmach znajdziemy również witaminy i mikroelementy, które mają dostarczyć naszemu psu wszystkiego, co niezbędne.

Alergie

Uczulenie najczęściej powoduje u psów dokuczliwy świąd, który jest przyczyną niepokoju i dyskomfortu. W walce z alergią kluczową rolę odgrywa specjalna hipoalergiczna karma dla psa. Karmy jak hike holistic skutecznie zahamują dolegliwości związane z nadwrażliwością pokarmową.

hikepetfood