Jak przygotować się do podróży z psem?

pies w aucieNa co zwracać uwagę podczas podróży z psem? Zabierając psa w podróż, trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Komfortowa i bezpieczna podróż zaczyna się od odpowiedniego zaplanowania.

Pies, a cel podróży

Wiele psów chętnie jeździ samochodem, niektóre jednak cierpią na chorobę lokomocyjną. Warto przemyśleć czy rodzaj podróży oraz jej cel są odpowiednie dla naszego psa. W niektórych krajach obowiązują również surowe prawa dotyczące wjazdu, czy ryzyko zarażenia się chorobą przez naszego pupila. Takie informacje należy zebrać wcześniej. Trzeba także poszukać informacji o plażach dla psów, przyjaznym psom zakwaterowaniu lub trasach spacerowych dla zwierzaków.

Wymagania dotyczące wjazdu

W krajach UE należy mieć ze sobą paszport zwierzęcia domowego, w którym znajduje się potwierdzenie wszystkich niezbędnych szczepień oraz Mikroczip. Przepisy dotyczące wwożenia psów różnią się w zależności od kraju i regionu. Należy też pamiętać, że powrót do ojczystego kraju z psem może wiązać się z pewnymi ograniczeniami. Dlatego też trzeba zwrócić uwagę na wymagania dotyczące ponownego wjadu. Warto więc wnikliwie przeanalizować wymogi i ograniczenia dotyczące psów.

Kontrola zdrowia przed podróżą

We własnym interesie i w ramach odpowiedzialności za psa zawsze należy sprawdzić przed wyjazdem stan jego zdrowia u weterynarza, jak również upewnić się, że wszystkie szczepienia są ważne. Dlatego koniecznie trzeba podjąć niezbędne środki ostrożności, aby możliwie ochronić psa przed zakaźnymi chorobami. Pomogą w tym na przykład dodatkowe szczepienia, leki lub preparaty. Trzeba odpowiednio wcześnie skonsultować to z weterynarzem.

Bezpieczeństwo i apteczka podręczna

Warto przygotować dla psa małą apteczkę podróżną. Oprócz leków, których pies może potrzebować codziennie, powinien się tam znaleźć spray lub maść na rany, kompresy chłodzące, środki opatrunkowe, nożyczki, cążki, pęseta, środek odkażający oraz miejscowe numery alarmowe.

Żywność

Trzeba też pomyśleć o jedzeniu – dla psów wrażliwych i wymagających specjalnej diety wskazane może być zabranie na wakacje sprawdzonej karmy.

Latanie z psem

Planując lot samolotem z psem, trzeba się odpowiednio przygotować. Nie wszystkie linie lotnicze zabierają na pokład zwierzęta. W przypadku innych linii lotniczych do kabiny można zabrać tylko małe i lekkie psy, ważące do ośmiu kilogramów. Większe psy muszą lecieć w ładowni w specjalnym transporterze. Ponieważ dla zwierzęcia jest to bardzo stresujące, trzeba się zastanowić, czy faktycznie chce się narażać psa na lot w takich warunkach. W każdym razie należy przyzwyczajać psa do transportera już na kilka tygodni przed podróżą oraz jeśli to konieczne, podać substancje uspokajające.