Budy dla psów

budaKażda osoba posiadająca psa, który śpi na zewnątrz, powinna kupić psu budę. Nie jest to zakup, który można odkładać na później – pies, jako przyjaciel domu, nie powinien spać bez budy ani jednej nocy.
Zakup budy dla psa może być niekiedy zbyt dużym obciążeniem finansowym dla naszej rodziny, dlatego warto poczytać o tym jak postawić budę, jakich rozmiarów powinna być dla określonego psa oraz jak ją ocieplić i jak poradzić sobie z otworem wyjściowym?

Budujemy budę

Zacznijmy od największego problemu, jaki pojawia się zwykle podczas projektowania i samodzielnego budowania budy – jakiej wielkości otwór zrobić? Otwór nie może być ani za duży, ani za mały. Zbyt duży otwór będzie wywiewał z budy niezbędne do ogrzania się ciepło, a zbyt mały otwór to oczywiście problem z przemieszczaniem się psa. Nie ma jednej recepty na wymiary wejścia – trzeba obserwować psa i metoda prób i błędów wywiercić odpowiedni otwór, zaczynając od wywiercenia minimalnego. Jeśli pies się w nim nie zmieści, wówczas powiększamy otwór i po kłopocie.

Następnie należy zastanowić się nad tym, czym wyścielić wnętrze budy. Większość osób wyściela ściany budy styropianem. Każdy z nas na pewno nie będzie miał problemów z nabyciem kawałka styropianu. Daje on niesamowita ochronę przed utratą zimna, dlatego jest jak najbardziej polecany, tym bardziej, że jest tani.
Następnie należy wyłożyć na podłogę jakieś twarde rzeczy, takie jak na przykład deski, a na nich położyć wełnę mineralną. Na wełnie należy położyć kolejną warstwę desek. W ten sposób sprawimy, że naszemu psu będzie naprawdę ciepło.
Wymiary budy powinny pozwalać naszemu psu rozgościć się w budzie – wyciągnąć w czasie snu, a także przewracać się na różne boki swobodnie podczas leżenia.