Rasa Amstaff

american staffordshire terrierAmerican Stafforshire Terrier należy do grupy psów typu bull i terier istniejącej od ponad 150 lat. Wspólne korzenie z Amstaffem mają również Staffordshire Bull Terrier, Bullterrier, American Pit Bull Terrier, Boston Terrier.

American staffordshire terrier nie jest psem agresywnym. Od pokoleń w rasie tej prowadzi się selekcję pod kątem cech charakteru takich, jak równowaga psychiczna i opanowanie.

Jest to jednak pies masywny, o żywym temperamencie, dlatego trzeba go konsekwentnie wychowywać od szczeniaka. Szczególnie ważne jest umożliwienie młodemu psu kontaktów z psami w różnym wieku i różnych ras, by w towarzystwie innych, dorosłych i zrównoważonych psów wyrobił sobie prawidłowe odruchy socjalne.

Historia rasy

Historia rasy sięga 1800 roku, kiedy Bulldog został skrzyżowany ze Starym Angielskim Terierem i Boston Terierem. Tak otrzymane psy nazwano “half and half” (pół na pół) lub “Staffordshire”. Staffordshire był najmądrzejszym psem stróżującym potrafiącym odróżnić wroga od przyjaciela. W celu sprawdzenia ich wytrzymałości i sprawności fizycznej ludzie zaczęli wykorzystywać je w konkurencji łapania szczurów na czas. “Sport” ten szybko przeistoczył się w swoistego rodzaju hazard a przed psami stawiano coraz to bardziej wymyślnych przeciwników, organizując walki z bykami, niedźwiedziami i borsukami.

W Anglii “Staffordshire” ostatecznie otrzymały nazwę Staffordshire Bull Terrier. Początkowo najwięcej psów tej rasy importowano do Irlandii gdzie rozwinął się nowy “sport” – pies przeciwko psu. Około 1870 roku zaczęto importować je do Ameryki, gdzie zostały uznanie za psy najlepiej walczące. Cześć z nich trafiła do domów jako psy obronne i cieszyła się uznaniem najlepszego przyjaciela rodziny. Amerykański typ Amstaffa szybko zaczął różnić się od pierwotnie wyhodowanego w Anglii. Pojawiły się psy większe o większych głowach, bardziej muskularnych policzkach i grubej kości, a ich predyspozycje wykorzystano przy pilnowaniu farm i zwierząt hodowlanych przed drapieżnikami. Szerokie możliwości wykorzystania predyspozycji psów spowodowały szybki wzrost jej popularności prowadząc nawet do umieszczania ich podobizn na plakatach propagandowych i okładkach czasopism.

Od 1920 do 1930 Wilfred T.Brandon i kilku innych miłośników rasy starało się o uznanie jej przez American Kennel Club. Dopiero 10.06.1936 roku uznano rasę jako Staffordshire Terrier i zezwolono na otwarcie ksiąg rodowodowych. 1stycznia 1972 r. nastąpiła ponowna zmiana nazwy rasy na American Staffordshire Terrier. Zrobiona tak  w celu odróżnienia jej od Angielskiego Staffordshire Bull Terriera.