Maine Coon

rasa maine coon…to naturalna rasa wywodząca się od kotów pracujących na farmach w Ameryce Pół.

Maine coon to największy, rasowy kot domowy. Z wyglądu przypomina rysia. Kocury mogą osiągać wagę do 10 kg, przy czym kotki są nieco drobniejsze. Koty tej rasy pełną dojrzałość oraz budowę osiągają w wieku 3, a nawet 4 lat. Amerykański kot rasy maine coon wziął nazwę od stanu Maine, skąd pochodzi i szopa pracza, po angielsku racoon. Według legendy rasa ta jest efektem amorów między małym niezidentyfikowanym ssakiem, a dzikim kotem żyjącym w lesie.

Przypuszcza się, że kot ten powstał w wyniku przypadkowej krzyżówki między miejscowym kotem wiejskim o krótkim włosie przywiezionym przez pionierów z Europy z kotami angorskimi importowanymi przez marynarzy z Nowej Anglii. Jest to hipoteza prawdopodobna, ale nie dowiedziona. Ze Stanów Zjednoczonych koty rasy maine coon wyjechały dopiero w 1978 roku do Niemiec, a w 1984 roku do Wielkiej Brytanii.

Główne cechy tej rasy to:

– gęste, piękne, jedwabiste futro krótsze na głowie, łopatkach i kończynach, dłuższe na grzbiecie i tylnych łapach.
– masywna, średniej wielkości głowa o wydatnych kościach policzkowych .
– mocna, kwadratowa kufa.
– duże, wysoko osadzone uszy, zakończone pędzelkami.
– muskularne, długie ciało.
– łapy średniej długości, mocne, muskularne. Stopy porośnięte od wewnątrz dłuższymi kępkami sierści.
– piękny, długi puszysty ogon.

Koty te wyróżnia niezwykle łagodny, przyjacielski temperament oraz ogromne oddanie i przywiązanie do właściciela. Łagodne olbrzymy to właściwe dla nich określenie.