Kot w podróży, czyli jak wybierać transporter dla kota

kot w podrozyTransporter dla pupila to absolutne must have kociego właściciela. Pozwala bezpiecznie dotrzeć do celu i zapanować nad nieprzewidywalnym zachowaniem futrzaka. Przestraszony kot może bowiem próbować uciec lub biegać po samochodzie, co zagraża nie tylko jemu, ale także kierowcy i innym pasażerom.

Transporter dla kota potrzebny jest każdemu kociemu opiekunowi. Wystarczy konieczność przetransportowania pupila do weterynarza i okazuje się, że jest to niezbędne akcesorium. Transporter powinien być wygodny zarówno dla właściciela, jak i dla zwierzęcia.

Najważniejsze cechy transportera

Wygoda i bezpieczeństwo to najistotniejsze cechy, jakie powinien wykazywać dobry transporter. Dobrze, jeśli nie jest zbyt ciężki, dzięki czemu właściciel poradzi sobie z przeniesieniem zarówno jego, jak i zwierzęcia. Powinien być zamykany w taki sposób, by uniemożliwić przypadkowe otwarcie klatki. Jeśli o to nie zadbamy, przestraszony kot może próbować wyskoczyć, zanim dotrzemy do celu.

Niektórzy właściciele kotów preferują klatki otwierane od góry, utrzymując, że wyciąganie z nich kocich pupili jest zdecydowanie łatwiejsze, niż w przypadku klatek otwieranych z boku. Warto jednak pamiętać, że transportując kociaka w klatce, która nie ma szczelnego dachu, narażamy go na to, że przy niesprzyjającej pogodzie deszcz będzie kapał mu po głowie.

Wybierając transporter, należy zwrócić uwagę także na to, by zapewniał zwierzęciu właściwą cyrkulację powietrza. Pamiętajmy zatem, by sprawdzić, czy ma odpowiednią ilość otworów wentylacyjnych.

Kolejna istotna cecha to łatwość w utrzymaniu czystości. Może się zdarzyć, że przestraszone zwierzę zabrudzi transporter. Dlatego tak istotne jest, by był wykonany z łatwo czyszczącego się materiału.

Rodzaje transporterów

Na rynku dostępne są trzy rodzaje transporterów dla kotów. Zdecydowanie najbardziej popularne są kontenery. Jak wyglądają, możesz zobaczyć na stronie sklep zoologiczny SklepZoologic.pl. Nieco rzadziej stosowane są torby transportowe, natomiast tymi, które dzisiaj używane są już bardzo rzadko, są kosze wiklinowe.

Kontenery

Plastikowe kontenery są sztywne i wygodne dla pupila. Jednak niektóre z nich są niestety zbyt ciężkie. Dlatego decydując się na ich zakup, warto zwracać uwagę na wagę transportera. Kolejna istotna kwestia to bezpieczne zamknięcie. Podczas przewożenia pupila drzwiczki plastikowego kontenera nie powinny ulegać przypadkowemu otwarciu. W przeciwnym razie przestraszony kot mógłby z niego wyskoczyć.

Jeśli kontener będzie miał odpowiednią wielkość i bezpieczne zamknięcie może okazać się najlepszym środkiem transportu dla kota. Jego ogromnym atutem jest także to, że jest łatwy w utrzymaniu czystości.

Torby dla kotów

Nieusztywnione ścianki toreb sprawiają, że jest to zdecydowanie mniej wygodny dla mruczków sposób transportu. Nie daje też takiego bezpieczeństwa jak kontener, zwłaszcza przy większej ilości bagażu. Torby transportowe dla kotów dobrze sprawdzają się przy krótkich podróżach. Wybierając je, należy pamiętać, że muszą być całkowicie zamykane, aby uniemożliwić ucieczkę pupila.

Wiklinowe kosze

Zdecydowanie najmniej popularne. Choć wyglądają efektownie, są stosunkowo ciężkie i niezbyt wygodne do noszenia. Dużym mankamentem jest też to, że czyści się je znacznie gorzej niż kontenery. Współcześnie wiklinowe kosze są już praktycznie przeżytkiem.

Podsumowanie

Wybierając się w podróż z kotem, obowiązkowo należy dysponować dostosowanym do potrzeb mruczka transporterem. Umieszczony w nim kociak będzie bezpieczny podczas jazdy i nie będzie stanowić zagrożenia dla pasażerów.

Większość właścicieli kotów do transportu swoich pupili wybiera kontenery. To najwygodniejszy sposób przewozu pupila. O jego popularności decydują liczne zalety.