Cechy karm dla kotów rasowych

Czy zastanawialiście się jakie składniki powinna zawierać karma dla kota rasowego i dlaczego?

Jajkakarma

Substancja zawarta w białku jajka, może poważnie ograniczyć dostępność biotyny w organizmie. Jeżeli natomiast podajemy kotom jedynie żółtko możemy to robić nawet trzy razy w tygodniu. Podobnie jak mięso, jajka są źródłem białka zwierzęcego. Można podawać kotu całe, surowe jajko (żółtko i białko) lecz nie częściej niż raz na tydzień (dorosły kot), ponieważ awidyna blokuje przyswajanie witaminy H.
Kociętom zazwyczaj podaje się jajka przepiórcze gdyż ich wielkość całkowicie odpowiada tygodniowemu zapotrzebowaniu na witaminy i minerały w ich organizmie. Można podawać kotom także jajka gotowane nie zapominając przy tym, iż podczas procesu gotowania tracą one sporo substancji odżywczych.

Warzywa

Stanowią bogate źródło witamin i minerałów – wiemy to nie od dziś, więc czemu nasze koty miałyby ich nie jeść? Warzywa dostarczają wielu witamin z grupy B oraz C. Jak wiadomo, najlepsze są warzywa zielone, ale kot nie pogardzi także marchewką czy kukurydzą. Gotowanie warzyw obniża ich wartość odżywczą. Ciekawostką może być to, iż niektóre koty przepadają za owocami, a nawet orzechami.

Ryby

Ryby są źródłem fosforu oraz witamin A, D, E i K. Dlatego tak ważne jest aby znalazły się w diecie naszego pupila. Ryby można podawać kotom na surowo lub gotowane (przy czym tracą na swej wartości) – pamiętajmy jednak aby najpierw pozbawić je ości, które mogą pokaleczyć kotu przewód pokarmowy, co może skończyć się tragicznie. Dorosłym kotom można podawać surową rybę dwa razy w tygodniu, kociętom zaś raz w tygodniu (może to być ugotowany na parze mintaj).

Woda

Woda jest tak naprawdę podstawą tego, aby zdrowy organizm mógł funkcjonować prawidłowo. Wystarczy jedno zdanie: „bez wody nie ma życia”. Koty potrzebują stałego dostępu do świeżej wody, najlepiej, gdy jest to woda mineralna. Niedobór wody w kocim organizmie powoduje odwodnienie, a strata jedynie kilkunastu procent wody jest przyczyną śmierci kota. Dlatego dbajmy o to aby nasz milusiński miał w miseczce zawsze świeżą wodę.

Mimo iż w mięsie, rybach czy jajkach jest dużo substancji odżywczych trzeba wiedzieć o tym, że wielu ich brakuje. Przygotowując samemu posiłki dla kota musimy przygotować się na ewentualność zakupu „mieszanki witaminowo-mineralnej” – jest to najczęściej proszek z odpowiednią zawartością substancji mineralnych, który trzeba wymieszać z pożywieniem i podać kotu.

Na rynku dostępnych jest też wiele gotowych produktów w różnych wariantach cenowych. Przykładem mogą być karmy Royal Canin dla kotów rasowych i jak widać  nie jest to raczej droga „rozrywka”.