Jedzenie dla czworonoga – domowe czy gotowe?

karmaPożywienie, jakie powinniśmy podawać naszym ulubieńcom w wielu kręgach pozostaje sprawą dyskusyjną. Jedni właściciele zwierząt są zdania, że wystarczy im podawać normalne jedzenie, jakie sami gotujemy na co dzień, inni nie podali by swojemu pupilowi nic innego, niż markowe jedzenie, produkowane specjalnie dla danego gatunku, a nawet rasy zwierzęcia.

Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, poza tym zależy od osobistych preferencji danego zwierzęcia. Podawanie zwierzęciu zwykłego jedzenia na pewno jest tańsze niż specjalnej karmy dla zwierząt, poza tym bardzo często zdarza się tak, że z posiłków zostają nam resztki, które w najlepszym razie zostają na drugi dzień, a w najgorszym po prostu się marnują i zostają wyrzucone. Takie resztki z powodzeniem można podać na obiad zwierzęciu. Problem polega na tym, że zwierzęta nie wszystko tolerują tak samo jak ludzie, dlatego podanie im jedzenia ze zbyt duża ilością przypraw, na przykład soli, może im tylko zaszkodzić. Podając specjalnie przygotowaną karmę, mamy pewność, że nic nie powinno przyprawić naszego zwierzaka o problemy żołądkowe, a składniki takiego jedzenia są tak dobrane, by czworonóg rozwijał się prawidłowo. Trzeba tylko pamiętać o pewnej pogłosce, jakoby producenci pożywienia dla zwierząt dodawali do niego pewne substancje, które powodują, że nasz pupil przyzwyczaja się do pewnej karmy i wszelkie późniejsze starania, by to przyzwyczajenie zmienić, mogą być bezskuteczne.

Asortyment sklepów zoologicznych

Osoby niewtajemniczone, odwiedzając przypadkiem sklep zoologiczny mogą dostać zawrotu głowy. Ktoś, kto nie jest szczęśliwym posiadaczem zwierzątka domowego, nie zdaje sobie sprawy z bogactwa propozycji tego typu sklepów. Szeroki asortyment jest przygotowany dla każdego gatunku. Faworytami są niewątpliwie psy i koty, jako najpopularniejsi przyjaciele człowieka. Ich właściciele mogą wybierać przede wszystkim w różnego typu karmie. W ofercie jest pokarm dla dostosowany do wielkości zwierzęcia, jego maści oraz cała grupa karmy mającej poprawiać kondycję psa czy kota. W tej ostatniej znajdziemy pokarmy specjalistyczne poprawiające wygląd zębów, sierści itp. Poza karmą w sklepie zoologicznym można zakupić całą masę gadżetów, a wśród nich piłeczki, maty do spania, kolorowe smycze, różne rodzaje misek do pokarmu. Oddzielny dział stanowią też poradniki, które mają przekonać właścicieli, że mogą jeszcze lepiej zadbać o swojego pupila. Nieco wyśmiewanym produktem są ubranka np. dla psów. Zwykli śmiertelnicy mogą patrzeć na to z przymrużeniem oka, ale faktem jest, że zoologia stanowi oddzielny przemysł i nie sposób zaopatrzyć się, we wszystkie propozycje. Zresztą szybko może się okazać, że większość z nich jest zbędna lub w właściciel może sam przygotować alternatywne rozwiązanie. Dotyczy to np. miejsca do spania. Wyścielony koszyk łatwo można zastąpić grubym kocem. Z kolei zamiast miseczki z wygrawerowanym imieniem wystarczy jedna z naszego domowego zasobu.

Może więc warto kupować karmy w sklepach po to by je przy okazji odwiedzić?