Hodowla psów rasy Labrador Retriever

labrador retrieverLabradory są psami o ogromnym potencjale zarówno jeśli chodzi o inteligencję, jak i współpracę z człowiekiem, a także odporność zarówno fizyczną jaki i psychiczną. Nie zniechęcają ich ani warunki atmosferyczne, ani trudy pieszych, czy samochodowych wycieczek. Za kochającym je człowiekiem pójdą wszędzie, zawsze chętne do działania i uważne na słowa i gesty właściciela.
Szacunek jakim darzę te zwierzęta wynika przede wszystkim z ich siły witalnej, piękna, ale i delikatności z jaką zwracają się ku człowiekowi. Jeśli nie ma lepszego przyjaciela niż pies, to nie ma lepszego psa od labradora.

O rasie Labrador Retriever

Rasa została uznana przez Związek Kynologiczny w Anglii w 1903 roku.RETRIEVE znaczy po angielsku odnajdować,odzyskiwać, ratować. Labradory wywodzą się od psów pochodzących z wybrzeży Nowej Funlandii. W przeszłości pomagały one rybakom przy połowach, a dziś są uznaną rasą psów myśliwskich. Są to psy aportujące i wielcy miłośnicy wody.
Labradory to psy o bardzo miłym temperamencie, bystre, inteligentne i posłuszne. Posiadają świetny węch, przepiękną postawę i przyjazne spojrzenie mądrych oczu.

Umaszczenie labradora to kolory :czarny, czekoladowy, oraz biszkoptowy. Włos jest krótki, twardy, ogon „jak u wydry”. Wysokość psa to 56-57cm, suki 54-56cm. W klasyfikacji FCI labradory należą do grupy VIII.

Zdrowie labradora

Nasze psy poddawane są szerokiej gamie bodźców i wrażeń, po to aby proces ich socjalizacji przebiegał w jak najmłodszym wieku i był pełen.Dzięki temu uzyskujemy zwierzęta „obyte” i pewne siebie. Jeżdżą one z nami samochodami, biegają po lesie w poszukiwaniu nowych tropów, pływają w morzu, lecz bywają też w hotelach, na dworcu, na zatłoczonej ulicy, w supermarkecie, w banku, a nawet w restauracji czy na uniwersytecie (sic!). Żartujemy, że nie chodzą z nami jedynie do teatru.
Już małe szczenięta przyzwyczajamy do podróżowania samochodem. Nasze psy doskonale znoszą trudy jazdy i chętnie odwiedzają nowe miejsca.

Labradory należą do psów zdrowych i silnych. Mogą mieć jednak tendencje do tycia, dlatego regularne spacery stanowią rytuał niezbędny dla zachowania dobrej kondycji psa tej rasy.

Higiena – labradory, jeśli im tylko pozwolić wykąpią się same. Potrzebują do tego jeziora, rzeki, czy morza, choć nie pogardzą też rozlewiskiem na podmokłej łące. W domu myją się mniej chętnie i nie należy przesadzać z kąpielami. Jeśli jednak pies potrzebuje mycia nie wahajmy się go wyczyścić uważając jednak, by podczas ablucji woda nie dostała się do uszu. Kąpiel w rzece – czysta przyjemność.

Aby zęby psa były czyste należy dbać o nie przy pomocy psiej pasty i szczotki, co jednak wcale nie jest łatwe, jeśli nie zaczniemy uczyć psa higieny już od szczenięcia.
O zęby bezwzględnie trzeba dbać i chwalić się nimi.

Podziękowania dla sponsora – www.jezioropowidzkie.com.pl – informacje turystyczne.