Ciąża u kota (kotowatych)

ciąża u kotaOwulacja u kotek ma miejsce 24-36 godzin po kopulacji. Amplituda i częstotliwość wyrzutu hormonu luteinizującego (LH) jest uzależniona od liczby kryć. U samic tego gatunku występuje owulacja prowokowana (ovulatio violenta) i w przypadku większości kotek do wywołania owulacji niezbędnych jest 4-8 kryć

Kotki utrzymywane w dobrych warunkach mogą wydać na świat dwa mioty rocznie. Zalecenia hodowlane FIFE dotyczące kotek rodowodowych mówią jednak, by kotka mająca licencję hodowlaną wydała trzy mioty w ciągu dwóch lat.

Czas ciąży

Ciąża u kota trwa średnio 65 dni. Rozpoznanie ciąży jest proste. Od dnia zapłodnienia kotki zaczynają przybierać na wadze. W ostatnich tygodniach ciąży apetyt przyszłej mamy wzrośnie, ale ponieważ duże już kociątka będą uciskać jej żołądek, należy podawać jej mniejsze porcje, ale częściej – cztery razy dziennie.
Pod koniec ciąży kotka ma powiększone gruczoły mleczne. W ostatnich dniach ciąży kotka staje się niespokojna. Szuka miejsca w którym urodzi kocięta. Są to zazwyczaj miejsca takie jak: szafa, pojemnik na pościel w wersalce lub w tapczanie ,oraz różne trudno dostępne zakamarki mieszkania. Do chwili porodu nie przenośmy kotki w inne dla nas wygodne miejsce.

Poród

Czas pomiędzy jednym a drugim kociakiem może być krótszy.
Kotka po porodzie wylizuje kocięta, zjada łożysko, obgryza pępowinę.
Nasz pomoc przy porodzie może ograniczyć się do wysuszenia kociaków, ewentualnie do wyjęcia kotka z worka owodniowego, obcięcia i podwiązania pępowiny.
Należy zadbać o to,aby miejsce okocenia było ogrzewane. Kocięta schłodzone są niemrawe i nie podchodzą do matki.
Jeśli nasza kotka rodzi pierwszy raz ,poprośmy o pomoc lekarza weterynarii.

Połóg

Nie należy dopuszczać kocura do jego potomstwa zanim nie ukończy ono czterech miesięcy. Wcześniej bowiem istnieje ryzyko, że kocur je zabije, szczególnie gdy jego mieszkaniem jest przybudówka lub szopa i nie ma żadnego ludzkiego obrońcy.
Zapotrzebowanie energetyczne kota w okresie połogu jest 3-4 razy wyższe niż normalnie. W takim wypadku kotkę należy zachęcać do jedzenia. Podawane posiłki powinny być bardziej obfite pod względem energetycznym i smakowicie pachnąć.

Źródło: na podstawie książki “Kot” z serii Dbam o swojezwierzęta, Regulam hodowlany FIFe