Amstaff w Europie

amstaffAmstaff jest rasą psów, które są bardzo groźne i w wielu krajach są na listach najniebezpieczniejszych gatunków. Dlatego aby móc hodować takie odmiany psów musimy mieć specjalne pozwolenia, które są bardzo rzadko wydawane. Wielu ludzi boi się tego gatunku psów, gdyż twierdzą oni, że są one całkowicie nieprzyjazne człowiekowi. Oczywiście mają oni bardzo wiele racji, jednak należy zauważyć, że dobrze wychowany amstaff może się okazać zupełnie niegroźny dla naszego otoczenia. Wszystko jest tylko kwestią tego jak poważnie do tego podejdziemy. Jeżeli chcemy wychować amstaffa do ochrony to idealnie trafiliśmy, gdyż tej rasie nie wiele trzeba by wykształcić w niej ogromną agresję i wrogość do wszystkich obcych osób. Jeżeli jednak chcemy by taki pies był łagodny i żył z nami w domostwie, sprawa jest o wiele trudniejsza. Przede wszystkim, aby uzyskać łagodność takiego psa musimy wychowywać go i uczyć od szczeniaka.
Dorosły pies praktycznie nigdy nie zmienia swojego zachowania. Jest mitem to, że amstaffy wytresowane do walki i ochrony mogą zostać utemperowane i stać się niegroźne. Pamiętajmy, że raz stworzona maszyna do zabijania nie stanie się łagodnym zwierzakiem, który będzie się bawił z naszymi pociechami. Dlatego jeżeli widzimy tego psy powinniśmy zachować szczególną ostrożność, gdyż nigdy nie mamy pewność czy aby nas nie zaatakują.

Rasa ta stosunkowo późno trafiła do Europy. W roku 2000 obchodzono skromny jubileusz, gdyż piętnaście lat temu stafford zawitał do Polski. Pani Małgorzata Jurek importowała wówczas pierwszą sukę tej rasy, Ch. Hamsbra’s CINDY. Suka ta szybko uzyskała tytuł Championa Polski, zdobyła też sześciokrotnie CACIB. Po kilku próbach uzyskania potomstwa okazało się, że jest niepłodna.

Następne staffordy dotarły do Polski z Niemiec. Były to pręgowane i złoto-rude zwierzęta, które dały początek hodowli. Późniejsze importy przybyły z Czechosłowacji, ze znanej hodowli Alet. Była to suka SANTA FE importowana przez państwa Lewandowskich oraz jej miotowy brat SUPER-MEN. Był to rok 1990. Wkrótce pies pana Mariusza Witko, SUPERMEN uzyskał Tytuł Championa Polski (1992).

Następne importy nastąpiły szybko, były to Kim of Dynamic, sprowadzona przez pana Waldemara Popłowskiego, suka z Niemiec podobnie jak następna, Hagele’s Elektra pani Alicji Janeczek.
Następny import, to przybyły z Holandii pies Chasqui Torpedo. W 1991 roku urodził się pierwszy miot american staffordshire terrierów z przydomkiem “z Antuszy” u państwa Lewandowskich. Matką była SANTA FE Alet, ojcem zaś pies z Austrii Rosenaner’s Dragon Spirit. Wkrótce to połączenie zostało powtórzone.
Pierwsze importy z ojczyzny rasy do Polski sprowadziła Pani Małgorzata Jurek. Pochodziły ze znanej hodowli pani Marschy Wood Wood’s E-Z Coral .