Współczesne badania kynologiczne

kynologPsy są jednymi z najczęściej wybieranych zwierząt udomowionych, albowiem są one niezwykle mądre, mają instynkt obronny, ale także są wiernymi przyjaciółmi człowieka. Współcześnie istnieje wiele różnorodnych ras psów, a różnią się one od siebie nie tylko wyglądem, ale także i charakterem usposobienia.

Te cechy są współcześnie obiektem różnorodnych badań naukowych a wedle nich stworzona jest kynologia. Przede wszystkim warto wspomnieć, że badania te zawsze koncentrują się na stosunkowo niewielkich różnicach, jakie to istnieją w materiale genetycznym zwierząt. Współcześnie także identyfikacja ras psów podlega na wielkiej ilości różnorodnych kryteriów. Przede wszystkim pod uwagę bierze się kształt głowę psów, wśród których to rozróżnia się psy okrągłogłowe, długogłowe oraz psy o głowie w kształcie kwadratu. Oczywiście ważne znaczenie w badaniu są uszy psów. Możemy mówić, więc o psach, które mają uszy długie, krótkie, ale także stojące. Dodatkowo nie możemy zapomnieć o sierści, albowiem na świecie występują psy długowłose, oraz krótkowłose. Oczywiście istnieją także rasy mieszane, jednakże one także są warunkowane do danej grupy oraz kategorii. Psy są bardzo różnorodne, mogą się w wielu elementach od siebie różnić, co sprawia, że mogą żyć w różnorodnych środowiskach oraz być zawsze naszymi przyjaciółmi. Charakterystyczne są także rasy psów, nieco zaskakujących nas swoim wyglądem, albowiem wyróżnić możemy psy zupełnie pozbawione sierści, które to na przykład można spotkać na terenie Chin czy też Korei.

Badania kynologiczne mogą mieć różne cele, w zależności od dziedziny, na którą się skupiają. Oto kilka przykładów:

  • Hodowla psów: Badania kynologiczne związane z hodowlą psów skupiają się na genetyce psów, dziedziczeniu cech, selekcji ras, wzorcach rasowych, a także na kwestiach związanych z bezpieczeństwem i zdrowiem psów.
  • Zachowanie psów: Badania kynologiczne związane z zachowaniem psów zajmują się m.in. badaniem instynktów, hierarchii społecznej, relacji między psem a człowiekiem, a także psychologii psa.
  • Szkolenie psów: Badania kynologiczne związane ze szkoleniem psów skupiają się na różnych technikach szkoleniowych, metodach uczenia się psów, a także na specjalistycznych aspektach szkolenia, takich jak szkolenie psów ratowniczych czy psów policyjnych.
  • Zdrowie psów: Badania kynologiczne związane ze zdrowiem psów obejmują badania chorób dziedzicznych, diagnostykę i leczenie chorób, a także dziedziczenie cech odpornościowych i zachorowalności na choroby zakaźne.
  • Żywienie psów: Badania kynologiczne związane z żywieniem psów skupiają się na ocenie wpływu diety na zdrowie psa oraz na badaniu składu i właściwości różnych rodzajów karmy dla psów.