Nadwaga u kota

Wydaje Ci się, że Twój kotek zaokrąglił się tu i ówdzie a nie jest kotką, która może być w ciąży? W takim razie ma nadwagę.
gruby kotNadwaga u kota może być spowodowana różnymi schorzeniami lecz w 90% jest wynikiem zbytniego obżarstwa. Za duża masa ciała u kota, podobnie jak u ludzi, może prowadzić do cukrzycy lub nadciśnienia dlatego ważne jest to aby kot miał smukłą sylwetkę i sprężyste ruchy – co właśnie jest ich domeną. Jeśli jednak nie jesteś całkowicie pewien przyczyny nadwagi swojego kota (szczególnie kiedy zaczął szybko i niespodziewanie przybierać na wadze) skontaktuj się z weterynarzem, który zbada przyczyny nadwagi.

Co robić gdy kot ma nadwagę?

Nadwaga u kotów, podobnie jak u ludzi, może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, choroby stawów, problemy z sercem, czy problemy z układem moczowym. Dlatego ważne jest podjęcie działań mających na celu utrzymanie zdrowej wagi u kota.

Oto kilka wskazówek, co robić, gdy kot ma nadwagę:

  • Najprostszym sposobem na zrzucenie zbędnego ciałka jest ruch, dlatego poświęcaj kotu więcej czasu bawiąc się z nim, możesz np. pobawić się z nim piłeczką – koty lubią aportować.
  • Możesz także nauczyć kota chodzić na smyczy i  wychodzić z nim na spacery.
  • Jeżeli chodzi o jedzenie zrezygnuj z przekąsek między posiłkami, a same posiłki zmniejsz i podziel na kilka porcji. Kot nie zauważy że je mniej i  nie będzie chodził głodny dostając częściej pożywienie.
  • Możesz również zamiast zmniejszania racji żywnościowej kotu kupić niskokaloryczną, bogata w błonnik karmę dla zwierząt – obecnie na rynku można dostać specjalne pożywienie dla zwierząt z nadwagą.
  • W czasie walki z nadwagą nie zostawiaj kotu suchej karmy w misce, w przeciwnym razie problem nadwagi nie zniknie mimo stosowania powyższych zabiegów.
  • Unikaj przysmaków wysokokalorycznych. Ograniczaj podawanie przysmaków o wysokiej zawartości kalorii. Zamiast tego, używaj zdrowych przysmaków lub nawet porcji z regularnej diety jako nagrody.
  • Ukrywanie jedzenia. Aby zmotywować kota do większej aktywności, możesz ukryć jedzenie w różnych miejscach, co zmusi go do szukania po domu.

Pamiętaj, że utrata wagi u kota powinna być stopniowa i kontrolowana. Nadmierne ograniczanie jedzenia może prowadzić do innych problemów zdrowotnych. W razie wątpliwości zawsze skonsultuj się z weterynarzem.

Uwaga: jeżeli pomimo kuracji odchudzającej kot nie traci na wadze udaj się z nim do lekarza weterynarii – Twój pupil może być poważnie chory.