Hodowla dobermanów

nasza hodowla dobermanówNasza przygoda z hodowlą dobermanów rozpoczęła się w 2011 roku, gdy w naszym domu pojawiła się dobermanka Bora. Odkąd pamiętamy, zawsze podziwialiśmy te dumne, eleganckie psy. Bora sprawiła że zakochaliśmy się w tej rasie.

Trzy lata później, Borę zastąpił Grapow Halloween. Sukcesy jakie odniósł na wielu krajowych i międzynarodowych wystawach, skłoniły nas do rozpoczęcia hodowli.

Z myślą o hodowli, w 2006 roku sprowadziliśmy Allegrę, piękną suczkę z jednej z najlepszych rosyjskich hodowli (Sant Kreal prowadzonej przez p. Elenę Kruglovą).

Trzynastego czerwca 2006 roku, zarejestrowaliśmy hodowlę FCI – Kennel – Il Cane Perte.

Obydwa nasze dobermany, są wspaniałymi przyjaciółmi. Prezentowanie ich na wystawach, szkolenie ich, oraz wszelkie zagadnienia związane z hodowlą tej rasy, stały się naszą pasją.

W wielu miejscach na tej stronie, można napotkać terminy takie jak „Zwycięzca Rasy”, „CACIB” i inne, zdajemy sobie sprawę, że nie każdy z internautów przeglądających tą stronę wie co one oznaczają. Dlatego też, dla wszystkich tych, którzy nie mieli jeszcze do czynienia z wystawami psów, zamieszczamy ten mini słownik.

 • FCI  Federation Cynologique Internationale  – Międzynarodowa Organizcja Kynologiczna – z siedzibą w Belgii, zrzesza krajowe oganizacje kynologiczne z kilkudziesięciu państw na całym świecie.
 • ZKwP  Związek Kynologiczny w Polsce  Polska organizacja kynologiczna, będące jedynym członkiem FCI w Polsce; zrzesza właścicieli i hodowców psów rasowych.

Najważniejsze tytuły wystawowe:

 • Ch. PL – Champion Polski
 • Mł. Ch. PL Młodzieżowy Champion Polski
 • Int. Ch. Champion Międzynarodowy; tytuł nadawawny psom/sukom na podstawie min. 2 certyfikatów (dot. ras użytkowych) na championa międzynarodowego przyznanych przez 2 różnych sędziów międzynarodwych w 2 różnych krajach. Minimalny odstęp czasu między pierwszym a ostatnim certyfikatem wynosi 12 miesięcy, a pies/suka musi posiadać międzynarodowe świadectwo użytkowości (np. IPO).
 • BoB / Zw. Rasy (NwR)  Best of Breed / Zwycięzca Rasy. Tytuł przyznawany na wystawach niezależnie od ich rangi, który otrzymuje najlepszy przedstawieciel danej rasy po porównaniu Najlepszego Psa i Suki w Rasie oraz Zwycięzców Młodzieży (psa i suki)
 • BoG  Best of Group – o ten tytuł konkurują psy należące do tej samej grupy FCI, które zdobyły tytuł Zwycięzca Ras. Doberman jest przedstawicielem grupy II FCI. (FCI- Międzynarodowa Federacja Kynologiczna. Grupa II FCI obejmuje pinczery, sznaucery, molosowate i szwajcarskie psy pasterskie)
 • BiS  Best in Show – o tytuł ten konkurują zwycięzcy wszystkich 10 grup FCI
 • CAC/CWC Tytuł przyznawany wg uznania sędziego pierwszemu psu/suce w klasach: pośredniej, otwartej i championów; w Polsce jako CWC, w większości innych krajów Europy nosi on nazwę CAC; w niektórych państwach Europy Zachodniej (np. Fracja, Belgia) jest przyznawany tylko jeden na płeć
 • CAC res. Tytuł przyznawany wg uznania sędziego drugiemu psu/suce w klasach: pośredniej, otwartej i championów, gdy pierwszy piec/suka z danej klasy otrzymał CAC; w Polsce tytuł ten nie jest przyznawany
 • CACIB (certyfikat na Międzynarodowego Championa Piękności) – przyznawany na wystawach rangi międzynarodowej Najlepszemu Psu i Suce w Rasie – wg uznania sędziego
 • CACIB res. Tytuł przyznawany wyłącznie na wystawach międzynarodowych, drugiemu najpiękniejszemu psu/ suce w danej rasie w porównaniu psa/ suki z drugą lokatą z klasy, z której pochodził zdobywca CACIB ze zwycięzcami pozostałych klas (pośredniej, otwartej, użytkowej lub championów).

Najważniejsze tytuły szkoleniowe:

 • IPO-I , II, III  Pies Obrończy I,II, lub III st.  Międzynarodowy tytuł (FCI) dokumentujący wyszkolenie psa/suki w kierunku obronnym, na które składa się: ogólne posłuszeńtwo, praca węchowa i ćwiczenia obronne.
 • PT I, II, III  Pies Towarzyszący I, II i III st.  Tytuł przyznawany psu, który zdał egzamin na Psa Towarzyszącego I st, obejmujący ogólne zasady posłuszeństwa.

Zdrowie

 • DYSPLAZJA BIODROWA (HD) np. HD A – oznacza całkowicie wolny od dysplazji
 • PHTVL/PHTV-Catarakt-PRA-free – wynik badania w kierunku chorób dziedzicznych oczu z certyfikatem międzynarodowym.
 • Cardio-free – wynik badania kardiologicznego z certyfikatem międzynarodowym.