Historia i udomowienie psa

wilkWspółcześnie istnieje kilka teorii, wedle, których możemy dowiedzieć się o pochodzeniu psa domowego. W roku 2002 były prowadzone badania o charakterze genetycznym, które to określiły, że psy pochodzą od wilków.

Jest to teoria potwierdzona naukowo, ponieważ są one podobne w kształcie powierzchni zębów, a także mają mózgi o podobnym ciężarze. Oczywiście pod uwagę należy wziąć także badania krwi, albowiem podczas ich trwania także wskazano podobną budowę białek w krwi psa oraz w krwi wilka.

Co więcej wilki w środowisku naturalnym żyją w watahy, zaś psy łączą się w sfory? Istnieje jeszcze kilka innych teorii, które to wspominają, że psy domowe są także spokrewnione z kojotami oraz z szakalami, które to występują na terenie Ameryki Północnej oraz w Azji Mniejszej. Najbardziej prawdopodobne jest to, że psy domowe są bliskimi krewnymi psów dingo. Istnieją przekazy, które to mówią o współistnieniu psa i człowieka, zaś pochodzą one już z okresu sumeryjskiego.

Uważa się, że psy pochodzą z Azji Wschodniej, na terenie, której to wykształciły się z wilka. W ten sposób rozprzestrzeniły się one na terenie całej planety, a także coraz bardziej oddalały się one od terenu Azji. Bardzo szybko stały się one popularne na terenie Europy, a także Polski. Współcześnie psy są najbardziej popularnymi zwierzętami na całym świecie. Można je spotkać w większość domów i mieszkań. Są nie tylko naszymi przyjaciółmi, ale także chronią nasze mienie i dobytek, jaki posiadamy. Psy są wiernymi towarzyszami naszego życia.