Cornish rex a alergicy

alergiaAlergia na kocią sierść to w rzeczywistości uczulenie na wydzielinę z kociej śliny i gruczołów łojowych. Jednak powszechnie uważa się, że to kocie futro jest winowajcą, stąd też biorą się przesądy dotyczące ras, które nie alergizują. Jedną z ras uznawanych za doskonałą dla alergików, jest rasa cornish rex. Nie jest to jednak prawdą. Również w ślinie i wydzielinie gruczołów łojowych kotów tej rasy zawarte są alergeny, które wywołują uczulenia u osób wrażliwych. Niemniej jednak, w każdej plotce i legendzie jest przynajmniej jakieś ziarnko prawdy. Skąd więc wziął się mit ras niealergizujących?

Jednym ze sposobów radzenia sobie z uciążliwymi alergenami jest częste odkurzanie, pranie pościeli, wietrzenie, a także zrezygnowanie z dywanów i wykładzin. Sierść cornish rexów, krótka i miękka, nie jest tak obfita jak sierść kotów innych ras, stąd też o wiele mniej jej wypada i trafia na podłogi i meble, dużo prostsze jest też jej dokładne sprzątnięcie.

Nie można jednak wierzyć w to, że istnieje rasa kotów stworzona dla alergików. Zanim podejmie się decyzję o kupnie kota, dobrze jest sprawdzić, czy nikt z domowników nie jest uczulony.
Kupno zwierzęcia do domu, w którym są małe dzieci, musi być decyzją w pełni przemyślaną. Trzeba zadbać o wiele czynników. Po pierwsze sprawdzić czy dziecko nie jest uczulone na sierść. O drugie trzeba mieć świadomość tego, że dziecko, całkiem nieświadomie i niechcący może zrobić zwierzęciu krzywdę. To od rodzica w dużej mierze będzie zależało jak ułożą się wzajemne relacje dziecka i kota.

Wielu ludzi kupuje cornish rexy jako koty których sierść nie alergizuje. Jest to jednak jedynie przesąd. W rzeczywistości krótka, miękka i pofalowana sierść cornish rexa nie uczula aż tak, jak sierść kota domowego, co nie zmienia jednak faktu, że osoby z uczuleniem na kocią sierść nie mogą sobie pozwolić na zakup również kota tej rasy.

Wesołe, obdarzone dużym temperamentem koty tej rasy z pewnością mogą stać się doskonałym towarzyszem zabaw dziecka. Nie można jednak pozwalać na to, aby dziecko bawiło się z kotem bez opieki osób dorosłych. Cornish rex jest rasą, która lubi zabawy i jest bardzo aktywna. Sprawdza się zdecydowanie lepiej jako towarzysz dziecka, niż przedstawiciele spokojnych, flegmatycznych ras, takich jak persy czy koty brytyjskie.