Ludzie hodowali zwierzęta praktycznie od zarania dziejów. Hodowanie krów, owiec, kóz, drobiu i świń pozwalało na uzyskiwanie z nich mięsa, mleka, jajek, futer i innych produktów potrzebnych do codziennego życia. Inną rolę spełniały psy czy koty, które chroniły człowieka oraz były jego przyjaciółmi.
Dzisiaj różne zwierzęta są hodowane w różnorodnych celach. Większość nie odbiega od tych, którymi ludzie kierowali się dawniej. Zawsze istnieje potrzeba posiadania w zwierzęciu przyjaciela oraz uzyskania pożywienia. Hodowla zwierząt to także dla wielu po prostu hobby. Obcowanie z naturą i fauną jest dla niektórych ludzi bezcenne.
Hodowla zwierząt to także dobry pomysł na biznes. Osoby lubiące zwierzęta i posiadające odpowiednie warunki mogą z powodzeniem zająć się prowadzeniem tego typu działalności. Unia Europejska dofinansowuje wiele rodzajów hodowli zwierząt – można liczyć na kredyty preferencyjne, dofinansowanie z ARMiR oraz dopłaty do posiadanej ziemi. Obecnie hoduje się praktycznie wszystkie zwierzęta – od koni przez drób aż po gryzonie czy zwierzęta domowe.
Hodowanie zwierząt to dobry sposób na osiąganie korzyści finansowych lub po prostu realizowanie swojego hobby.
Podobieństwo właścicieli do zwierzaków – prawda czy mit?
Trafia się czasem pies, wyglądający bardzo podobnie do swojego właściciela. Niektórzy psychologowie twierdzą, że nas i naszych pupili łączą też cechy charakteru, i że to podobieństwo staje się z czasem coraz większe. Według badań, prawie 2,5 tysiąca posiadaczy różnego rodzaju zwierząt domowych opisało swoje cechy charakteru oraz usposobienie swego pupila. Porównując je, Wiseman zauważył, że w jednej piątej opis właściciela i zwierzęcia zawierał te same cechy. U prawie połowy miało to miejsce w przypadku tych osób, które posiadały zwierzę dłużej niż siedem lat. Niemal tak jak w małżeństwie, ludzie zaczynają podobnie wyglądać i mieć podobne cechy. Aż 37 procent hodujących rybki stwierdziło, że są szczęśliwi. Odsetek ten był znacznie mniejszy pośród właścicieli kotów i psów: odpowiednio 24 i 22 procent. Jako lubiących się bawić określiło się 40 procent właścicieli psów i tylko 2 procent właścicieli gadów. Posiadacze kotów twierdzą, że są godni zaufania i wrażliwi. Badania Profesora Wisemana nad osobowością zwierząt i ich właścicieli trwają w dalszym ciągu.