Rasa Yorkshire Terrier

yorkPomimo małych rozmiarów Yorki są typowymi terierami. Dawniej hodowano je jako łowcy szczurów, dziś jest jednym z najbardziej lubianych spośród 20 innych ras terrierów. Jeżeli te małe, pełne temperamentu i bardzo wesołe pieski wzbudziły twoje zainteresowanie i sympatię zachęcam do kupienia takiego małego przyjaciela. Yorki są doskonałe dla dzieci,nie gubią sierści, są bardzo czyste, oddane, nie ma większego kłopotu z ich pielęgnacją i są idealne dla ludzi z alergią .

CHOROBY i DOLEGLIWOŚCI

Kiedy z naszym pupilem jest coś nie tak, wczesnym tego objawem jest widoczny brak humoru, przygnębienie lub łatwe męczenie się. Również spojrzenie psa nie jest tak bystre i wesołe jak dawniej.
Pies prawie nie opuszcza swojej leżanki, zwija się w kłębek i daje nam do zrozumienia, że chce mieć święty spokój. Nie ma apetytu. Należy dokładnie obejrzeć nasze maleństwo.
Należy też zmierzyć mu temperaturę. U psów robi się to w odbycie. U zdrowego psa może ona wynosić do 38,5*C. Od 39*C pies ma temperaturę podwyższoną, a powyżej 39,5*C gorączkę. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii, żeby jak najwcześniej rozpoczął leczenie.
Wysoce alarmujący jest też spadek temperatury poniżej 36*C, oznacza to, że czynności życiowe ustają i życie psa jest zagrożone.

KILKA PORAD

1) PO zeskoczeniu yorka ze znacznej wysokości lub szybkim biegu po nierównym terenie może się zdarzyć,że nasz pies zacznie kuleć, nie należy jednak od razu popadać w panikę. Należy obserwować psa przez jakiś czas, jeżeli jego stan się poprawi to nie ma czym się przejmować. Jeśli jednak bolesność łapy utrzymuje się i kulawizna jest bardzo widoczna, powinniśmy udać się do lekarza.
2) Drobne skaleczenia skóry można opatrzyć samemu,przemywając wodą utlenioną lub spirytusem.
3) Obecność ciał obcych w uszach bądź w nosie wywołuje przeważnie charakterystyczne objawy ułatwiające ich rozpoznanie.
Są to: przechylanie głowy w jedną stronę, powtarzające się potrząsanie głowy, częste kichanie lub nawet napady kichania. W takim przypadku najlepiej zgłosić się do lekarza.
4) Łzawienie i zaczerwienienie oczu wskazuje na zapalenie spojówek. Daje się temu w większości przypadków skutecznie zapobiec. Trzeba więc unikać sytuacji, w których silny prąd powietrza wieje w oczy psa. Ponadto należy przystrzyc włosy tworzące grzywkę nad oczami Yorka i drażniąca jego oczy. Równie skuteczne bywa ich podwiązanie.
5) Wypryski, egzema na skórze muszą być leczone przez weterynarza. Konieczne jest bowiem rozpoznanie przyczyny tych dolegliwości.
6) Zaburzenia czynności układu pokarmowego objawiają się przeważnie wymiotami, biegunką i nie przyjmowaniem pokarmu. W przypadku wystąpienia jednorazowych wymiotów nie ma powodu do niepokoju, zwłaszcza gdy pies ma zamiar pożreć zwymiotowany przez siebie pokarm. Wymioty występujące jednocześnie z biegunką należy traktować jako niedyspozycję,jeżeli poza tym pies czyni wrażenie zdrowego, chętnie pobiera pokarm a jego zachowanie jest normalne. Zwykle po zastosowaniu przez 1-2 dni lżejszej diety wszystko wraca do normy, ja w takich sytuacjach podaję kleik ryżowy na rosole i kefir.

Często przy dolegliwościach żołądkowych pies sam przynosi sobie ulgę, zjadając trawę którą wymiotuje wraz z zalegającą zawartością swojego żołądka.

Utrzymujące się wymioty, którym mogą też towarzyszyć objawy skurczów jelit i biegunka,wskazują na poważniejszą przyczynę choroby. Jej rozpoznanie będzie wymagało interwencji lekarza weterynarii.