Amstaff w Europie

Rasa ta stosunkowo późno trafiła do Europy. W roku 2000 obchodzono skromny jubileusz, gdyż piętnaście lat temu stafford zawitał do Polski. Pani Małgorzata Jurek importowała wówczas pierwszą sukę tej rasy, Ch. Hamsbra’s CINDY. Suka ta szybko uzyskała tytuł Championa Polski, zdobyła też sześciokrotnie CACIB. Po kilku próbach uzyskania potomstwa okazało się, że jest niepłodna.

Następne staffordy dotarły do Polski z Niemiec. Były to pręgowane i złoto-rude zwierzęta, które dały początek hodowli. Późniejsze importy przybyły z Czechosłowacji, ze znanej hodowli Alet. Była to suka SANTA FE importowana przez państwa Lewandowskich oraz jej miotowy brat SUPER-MEN. Był to rok 1990. Wkrótce pies pana Mariusza Witko, SUPERMEN uzyskał Tytuł Championa Polski (1992).

Następne importy nastąpiły szybko, były to Kim of Dynamic, sprowadzona przez pana Waldemara Popłowskiego, suka z Niemiec podobnie jak następna, Hagele’s Elektra pani Alicji Janeczek.
Następny import, to przybyły z Holandii pies Chasqui Torpedo. W 1991 roku urodził się pierwszy miot american staffordshire terrierów z przydomkiem “z Antuszy” u państwa Lewandowskich. Matką była SANTA FE Alet, ojcem zaś pies z Austrii Rosenaner’s Dragon Spirit. Wkrótce to połączenie zostało powtórzone.
Pierwsze importy z ojczyzny rasy do Polski sprowadziła Pani Małgorzata Jurek. Pochodziły ze znanej hodowli pani Marschy Wood Wood’s E-Z Coral .